Avokadonun Faydaları: Günde 1 Avokado Yemeniz İçin Birçok Neden Var!

Avokado vitamin, mineral ve antioksidanlar açısından zengindir. B grubundan vitaminleri, K vitamini, C vitamini, potasyum, demir, sodyum, çinko, manganez, magnezyum ve kalsiyum vitaminlerini içerir. Tam bir potasyum kaynağı olarak bilinen muzdan bile daha fazla potasyum içeren avokado, vücudun ihtiyacı olan günlük folat dozunu da karşılayabilecek özelliktedir. Tüm bu özellikleriyle birlikte işte avokadonun faydaları.

Avokadonun Faydaları

• Kardiyovasküler sağlığı korur- İçerdiği sağlıklı tekli doymamış yağlar sayesinde inme, yüksek kolesterol ve kalp krizi riskini yüksek oranda düşürür.

• Kan basıncını düzenler- Potasyum kan basıncını düzenlemede önemli rol oynar. Avokado da yüksek potasyum içeriği nedeniyle kan akışını ve basıncını düzenlemeye yardımcı olur.

• Diyabeti önler- Bu inanılmaz meyve şeker hastalığını önleme ve kan şekerini düzenleme özelliğine sahiptir.

• Göz sağlığını korur- Lutein ve Zeaksantin içeren avokado, görme yeteneğini geliştirme ve gözleri sağlığını koruma yeteneğine sahiptir.

• Kemik gelişimini ve sağlığını destekler

• Kolesterolü dengeler- Birçok insan yüksek kolesterolden muzdariptir ve bu durum kalp-damar hastalıkları riskini iki katına çıkarır. Bazı çalışmalar, günde bir avokado yemenin, trigliserit ve kolesterol seviyelerini düzenlediğini göstermiştir.

Oleik asit içerir ve prostat kanserini önlerler

• Besinlerin emilimi- Avokadonun faydaları arasında, besinlerin kolayca emilmesine yardımcı olmak da vardır. Salatanıza yarım avokado ekleyin ve lutein, beta-karoten ve alfa-karoten emilimini arttırın.

Lif bakımından zengindirler ve sindirimi arttırır

• Hamilelik sırasında tüketilebilir- Potasyum, C vitamini, folat, B6 vitamini bakımından zengin olduğu için bebeğin beyin gelişimine yardımcı olur. Aynı zamanda sabah bulantısı azaltır.

Artrit semptomlarını hafifletmek avokadonun faydaları arasındadır

Anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ve vücuttaki iltihabı temizler

• Besin değeri yüksektir- Avokado 20’den fazla vitamin ve mineral içerir. Bu da gün içerisinde almanız gereke vitamin ve mineral ihtiyacınızın çoğunu karşılayabileceği anlamına gelir.

Avokadonun faydaları sedef, sivilce gibi cilt sorunlarını gidermeyi de içerir.

Bağırsakları temizler ve nefesi tazeler.

Yaşlanma sürecini yavaşlatma özelliği de avokadonun faydaları arasındadır. Bir çok yaşlanma karşıtı kozmetik üründe kullanılır.

Kanseri ve diğer birçok kronik hastalığı önleyebilir.

• Zayıflamaya yardımcı olur- Günde sadece bir avokado yemek uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Özellikle fazla kilolarından şikayetçi olanlar için ideal bir seçimdir.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Günde 1 tane zor tabi ama avokadoyu çok seviyorum. Direkt olarak yendiğinde tadı pek iyi değil fakat ballı cevizli yapınca harika bir lezzet oluyor. Bi de doyurucu ki sormayın, diyet yapanların evinden hiç eksik olmamalı özellikle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı