Athleisure Akımı Nedir ?

Moda sizce nedir? Gardırobunuzun karşısına geçip o günkü modunuza göre ya da gideceğiniz yerlere uygun giyinmek mi? Yoksa mağazalara giderek zamanın trendlerine bağımlı seç- beğen- al taktiği uygulamak mı? Ya da tüm dönemlerin klasiklerini, karma taktiğiyle hayatınıza uyarlamak mı? İşte, birazdan bahsedeceğimiz ‘ Athleisure Akımı  tüm bu bilinenleri darmadağın ederek ‘calm down!’ ikazı veriyor adeta uygulayıcılarına.

Athleisure’nin Açılımı:

“Atletik – günlük – boş zaman” kelimelerinin bir karması olan athleisure akımı sizi rahatlığa davet ediyor evet. Yani bu da bize şunu demek istiyor; alın spor kıyafetlerinizi ve günlük hayatınızın tam da göbeğine oturtun…

Hali hazırda fitnes merkezleri eskiye oranla kendilerine haddinden fazla müşteri bulabiliyorken, gün geçmiyor ki bir tanıdığımız daha semtinde bulunan bu spor merkezlerinden birine kayıt olmasın. Ya da yürüyüşe, jogging turlarına başlamasın; parklarda bulunan spor aletlerinde açık havada dilediği kadar eğersiz yapmasın.

İşte, fit ve sağlıklı olmak adına spor yapmak trendi, batıdan esen yelle bizleri iyiden iyiye sarmışken, neden spor mixi bir giyim akımı da bedenlerimizi sarmasın ki? diye durup düşünmeden edemiyor insan.

Bir diğer taraftan bakacak olursak zaten günlük koşuşturmalarımız içerisinde 8 – 10 – hatta 12 saat dahi çalışabiliyor, ofis çalışanı, plaza kadını olarak da hayatta haddinden fazla bu kimliklerimizle yer alabiliyoruz.

Toplantılar, randevular, lansmanlar, iş sahasında ki koşuşturmalar derken hayat gereğinden fazla sıkıcı ve stresli geçmiyor mu sizce de? O halde casual giyim akımının ardından athleisurenin de hiçbir sakıncası yok diye düşünüyoruz.

O halde yaşasın streight spor taytlar, spor rüzgarlıklar, pilates taytları, en güzel spor, rüzgarlıklar, spor ayakkabılar ya da atletler…

athleisure göz
athleisure-akimi

Athleisure Akımı Nedir ? 1

Artık bedeninizi sımsıkı saran cigarette pantolonların, kalem eteklerin, döpiyeslerin sıkıcılığından kurtulabilirsiniz. Hele ayakların şeklini bozan o stilettolar yok mu? Sizinde fak ettiğiniz gibi onların pabucu çoktaaan dama atıldı bile.

Ama siz isterseniz o çok sevdiğiniz ve vazgeçemeyeceğiniz kalem eteklerinizi ya da dar pantolonlarınızı bile Athleisure Akımı sayesinde spor ayakkabılarınızla da kullanabilirsiniz. Bu halinizle iş çıkışında gidebileceğiniz şık bir yemeğe bile ayaklarınıza spor ayakkabılarınızı geçirerek yetişebilirsiniz. Zira merak etmeyin bu akımdan sonra hiç kimse sizin bu halinizi yadırgamayacaktır.

Athleisure Akımı sayesinde, egzersiz kıyafetlerinizi yaşam merkezinize yerleştirerek onlarla yatıp kalkabilirsiniz. Tabii bu işin esprisi ama gerçekten de egzersiz kıyafetlerinizle çalışma alanlarınız hariç Athleisure Akımı sayesinde her yere girip çıkabilirsiniz. Hem bu takındığınız yeni tavırla çevreye ‘oh be! hem fitim, hem de ne giysem yakıştırırım işte’ mesajını verebilirsiniz.

Athleisure Akımı ile Verilmek İstenen Mesaj; Çabasız Şıklık!

Eskiden şık ve güzel olmak isteyen kadınlar, yüzlerine birkaç kat makyaj yapmadan, saçlarını maşa dalgaları ile süslemeden, korseli iç giyimlerle dapdar kıyafetlerin içine girmeden, eh böylelikle de aynanın karşısında saatler geçirmeden çıkamazlardı sokağa. Ama artık durum değişti.

Son yıllarda yaygınlaşan doğallık akımı bu tabuların hepsini alt üst etti. Doğal olma trendi yerleştikçe casual atakları ortamları sardı ve moda alanında da büyük bir rahatlık egemen oldu. Bu sayede artık kadınların yüzleri ayaklarını sıkan stilettolar, vücutlarını boğazlayan formlardan dolayı sıkkın bir ifadeye sahipken, artık rahatlığın verdiği huzur gülümseyen yüzlerinden okunuyor.

Her kadının bu dönemde çabasız şıklık ve doğallığın sembolü Athleisure Akımı ile mutluluğunun zirve yapacağı kesin.

Bu konuda ki top nokta ise lüks markaların kreasyonlarında hemen Athleisure çizgilerine yer vermesiyle görülüyor. Bunlara en iyi örnek ise Alexander Wang olarak gösteriliyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu