Aslında Zeka Seviyen Sandığından Yüksek Olabilir!

Ortalama bir zeka seviyesinin üstünde olup olmadığınızı merak ettiniz mi hiç? Araştırmalara göre, normalden daha zeki olabileceğinizi gösteren bazı işaretler varmış. Bakalım bu işaretler nelermiş…

»Liberal dünya görüşü

2010’da yapılan bir çalışmada , “aşırı muhafazakar” genç yetişkinlerin ortalama IQ seviyelerinin 95, “aşırı liberal ve ateist” olanların ise ortalama IQ seviyelerinin 106 olduğu saptandı. Araştırmalar bu yönde…!

»Sürekli kaygılı mı hissediyorsun?

Görünüşe göre, kaygı aslında o kadar da kötü değil! Bir çalışmaya göre, yüksek zekaya sahip insanlar endişeye daha yatkındır. Farkındalıkları yüksek olduğundan sorunları kolaylıkla görebilirler.

Yaşanabilecek olası problemler zeki insanların endişelerini arttırır ve bunun için daima temkinli olma ihtiyacı hissederler. Dolayısıyla endişe halleri bir yaşam biçimi halini alır. Kalıplarla daima harp halinde olmaları da esasen kaygıya dayalı yapılarından kaynaklıdır.

»Ruh halin gel gitlerle mi dolu?

IQ oranı yüksek çocuklar, yetişkinlik dönemlerinde bipolar gibi ruhsal problemlere yatkındırlar. Dolayısıyla yüksek zeka ve bipolar bozukluğun ilişkili olabileceği düşünülüyor.

»Yalnızlığı sever misin?

Çoğu insan sosyalleştikçe mutlu olurken, zeki insanlar yalnızlıktan haz duyar. Sosyal ortamlar konsantrasyon sorunlarına sebep olur ve bu durum enerjilerini emer.

Uzmanlar, zeka seviyesi yüksek olanların sosyal ortamlarda, neden diğer insanlar kadar mutlu olmadığını evrimsel süreçle açıklıyor. Açıklama şu şekilde; ” yüksek zekaya sahip olanlar, modern dünyaya daha iyi adapte olma eğilimindedirler. İnsan ırkı, artık sosyal (kalabalık) gruplarla yakın ilişkilere ihtiyaç duyan avcı-toplayıcı bir tür değil. Bu sebeple zeki insanlar kalıplardan sıyrılıp, daha bağımsız yeni yaşam biçimine çok daha iyi adapte olurlar ve bu durum onlar için mutluluk vericidir. Geleneksel uygulamalarsa tam bir baş ağrısıdır onlar için.

»Zeki ama tembel!

Tembellik deyince Bill Gates’in şu sözlerini düşünmeden edemiyor insan; ”Zor bir iş için hep tembel bir kişi seçeceğim. Çünkü bunu yapmanın kolay bir yolunu mutlaka bulacaktır.” Anlaşıldığı üzere zeki insanlar tembelken bile zekalarını konuşturabilirler.

»İlle de mizah!

Kara mizahı seviyorsanız, oldukça akıllı olma ihtimaliniz yüksek! Viyana Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan bir araştırmada, kara mizahın “karmaşık bir bilgi işleme süreci” olarak anlaşıldığını belirleyerek bunun üstün zeka ile bağlantılı olabileceği tespit edildi.

Ayrıca, soyut akıl yürütme ve sözel zeka konusunda daha yüksek IQ ‘ya sahip olanların, daha komik oldukları ve bunun onları daha çekici kıldığı bir çok araştırmacı tarafından belirtilmiştir.

»Solaklara gelsin!

Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 10’unu oluşturan solaklar için iyi haber! Yapılan araştırmalara göre, solaklar diğerlerine oranla, daha iyi bilişsel becerilere sahip. Yalnız bu konu henüz netlik kazanmamakla beraber araştırmalar hala sürüyor.

»Şüphe ediyorum öyleyse düşünüyorum!

Sağlıklı bir şüphe dozu, aslında düşündüğünüzden daha akıllı olduğunuzu gösteriyor olabilir! Eski Yunan filozofu Sokrates’in dediği gibi; ”Tek gerçek bilgelik, hiçbir şey bilmediğini bilmektir”.

1999’da Justin Kruger tarafından gözlemlenen “Dunning-Kruger etkisi” çalışma sonucuna göre, akıllı insanların hatalarını algılama ve düzeltme konusunda daha istekli oldukları aynı zamanda zekaları konusunda çok daha mütevazi oldukları tespit edilmiş; daha az zeki olanların (bilgisiz ya da cahil de diyebiliriz) ise son derece kendinden emin bir kibir sergiledikleri gözlenmiştir.

»Kedi mi köpek mi?

600 üniversite öğrencisi ile yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, evcil hayvan olarak kedileri köpeklerden çok tercih edenlerin kişilik ve zeka testinden daha yüksek puanlar aldıkları görüldü. Ayrıca köpek severler daha dışa dönük ve daha enerjikken kedi severlerin içe dönük, sosyallikten hoşlanmayan ve daha sakin bir hayatı tercih ettikleri ortaya çıktı.

Öte yandan köpek severler kurallara daha bağlı karakteristik özelliklere sahipken, kedi severlerin kendi kurallarını yaratan; toplumsal dayatmacı kuralların dışında kalmayı tercih eden karakterleri olduğu anlaşılmıştır. Yaratıcı zekalarının temeli bu olsa gerek!..

»Birden fazla dil bilir misin?

Araştırmalar, birden fazla dil konuşmanın Alzheimer gibi hastalıkların hızını azaltabileceğini, aynı zamanda beyin gelişimini ve verimliliğini de olumlu yönde etkileyebileceğini göstermiştir. Ne kadar çok dil öğrenirseniz, beyin o kadar verimli çalışır. Birden fazla dil bilenin zihni de farklı titreşimlere sahiptir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu