Aşırı Terlemeyi ve Ter Kokusunu Önleyen En Etkili Yöntemler

Aşırı terlemeyi önlemek için birçok farklı yol olsa da, bazen spor yaparken, stres altındayken ya da çok sıcak havalarda özellikle koltuk altı gibi yoğun ter bezlerinin bulunduğu bölgeler bir türlü kuru kalmaz.

Üstelik buna bazen hoş olmayan kokular da eşlik eder ve bu sosyal hayatınızda büyük bir problem haline dönüşebilir. İşte size aşırı terlemeyi ve ter kokusunu önlemek için denenmiş ve test edilmiş yöntemler.

Aşırı Terlemeyi Önlemek İçin İpuçları

1. Antibakteriyel sabun

Duş almanın mümkün olmadığı durumlarda koltuk altlarınızı temizlemenin en pratik yolu, terleyen bölgeyi önce bir mendille temizleyip daha sonra antibakteriyel sabun uygulamaktır. Bu uygulama kokuya sebep olan bakterileri ortadan kaldırarak temiz ve ferah hissetmenizi sağlar.

2. Karbonat

Karbonatın çeşitli kullanım alanı vardır ve bunlardan biri de doğal bir antiperspirant olarak da kullanılmasıdır. Yani ter bezi gözeneklerini geçici olarak tıkayıp terlemeleri ve ter kokusunu önleyen deodorantlar gibi çalışır. Sabahları hafif nemli bir cilde uygulayabilirsiniz.

Özellikle fiziksel aktivite içeren hareketli bir gün geçirecekseniz, bu karışımı hem terleyen bölgelerinize uygulayabilir hem de içebilirsiniz.

Karbonatlı içme suyu hazırlamak için;

  • 2 yemek kaşığı karbonat
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı şeker
  • 1 litre su

Sabah bir bardak için ve geri kalanını gün içerisinde tüketin.

3. Elma Sirkesi

Elma sirkesi oldukça etkili doğal bir deodoranttır. Terlemenin fazla olduğu bölgelere duştan sonra bez ya da pamuk yardımıyla uygulayabilirsiniz. Bu şekilde gün boyu fazla terlemeyi ve kötü kokuların oluşmasını engelleyebilirsiniz.

4. Aşırı Terleme ve Ter Kokusu İçin Adaçayı

Adaçayı özellikle gece terlemelerini önleme konusunda çok etkilidir. Her gün 1 su bardağı adaçayı içerek aşırı terleme sorunundan kurtulabilirsiniz.

5. Hidrojen peroksit

Yarım bardak suya 1 çay kaşığı hidrojen peroksit ekleyin ve sabah koltuk altlarını temizlemek için bu karışımı uygulayın. Hidrojen peroksit aşırı terlemeyi azaltırken aynı zamanda antibakteriyel özelliğiyle hoş olmayan kokuları önlemenize yardımcı olur.

6. Alüminyum Klorür

Aşırı terlemeyi önlemenin başka bir yolu da, yüksek alüminyum klorür içeriğine sahip antiperspiranlar kullanmaktır.

Çok sıcak havalarda bile terlemeyi önemli ölçüde azaltırlar. Alüminyum bileşiklerinin meme kanserini tetikleyebileceği ve bazı cilt problemlerine yol açabileceği düşünülüyor olsa da bu konudaki araştırmalar herhangi bir bağlantı olduğunu kanıtlamadı.

Ancak yine de kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

7. Aşırı Terlemeden Kurtulmak İçin Botoks

Botox enjeksiyonları, aşırı terlemenin klinik bir durumu olan hiperhidrozu tedavi etmek için giderek daha popüler hale gelmeye başladı. Botoks, ter bezlerine giden sinir uyarılarını engeller ve aşırı terlemeyi önler. Botoks uygulamasının etkisi 6 ila 12 ay arasında değişiyor.

8. Aşırı Terlemeyi Önlemek İçin Lazer

Yukarıda saydıklarımızın hiç birinden istediğiniz sonucu alamazsanız, hiperhidrozis probleminizin olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzla görüşün. Hiperhidrozis varsa, yapacağınız tek şey kalıyor, o da lazerle ter bezlerinin çalışmasını kalıcı olarak durdurmak.

Terleme, vücuttaki kötü maddeleri dışarı atmayı sağladığından sağlık için önemlidir. Lazerle yapılan uygulama sadece terlemenin yoğun olduğu bölgelere uygulanır.

Aşırı terlemenin kalp yetmezliği ve diyabetin bir belirtisi olabileceğini unutmayın, bu nedenle normalden daha fazla terliyorsanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Yorumlar

  1. özellikle kullandığımız ilaçlarda ter etkisini çok fazla artırıyor sirkeyi ilk defa duyuyorum bende

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu