Aromaterapinin Sağlığa Faydaları

Aromaterapi, gevşemeyi ve zihinsel keskinliği artırmak için uçucu yağların kullanıldığı tamamlayıcı bir tedavidir. Çiçeklerden, yapraklardan ve bitki kabuklarından uçucu yağların damıtılmasıyla elde edilen kokuları seviyorsanız, aromaterapinin faydalarını size aktaran çeşitli aromaların keyfini çıkarabilirsiniz…

Güvenilir bir marketten uçucu yağları aldığınızdan emin olarak ( pek çok hoş kokulu yağ, hormon bozucu ftalatlar içerir) herhangi bir dezavantajı olmadan aromaların faydalarını elde edebilirsiniz.

Bilmeniz gerekiyor ki, aromaterapi her şeyi tedavi etmez. Araştırmalar bize, biraz “uyarılmaya” ihtiyaç duyduğumuzda güzel kokuların faydalı olduğunu söylüyor.

Brown Üniversitesi araştırmacıları, 18 aromaterapi çalışmasını büyük bir titizlikle gözden geçirerek, “kokular, ruh halini, fizyolojiyi ve davranışı etkileyebilir” bilgisinin doğruluğunu kanıtladılar. Bu, aromaterapinin faydaları ve önemli etkilerini açıklayabilir. Liste etkileyicidir:

Greyfurt, yeme isteğini azaltıyor. Japonya’nın Osaka Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, greyfurt uçucu yağının kokusu iştahı azalttı.

Rahatlamak için lavanta, sandal ağacı ve tatlı portakal kullanılabilir. Bu uçucu yağlar kaygıyı azaltır. Bir çalışmada, 12 meme kanseri mağduru, yalnızca lavanta, sandal ağacı veya tatlı portakal kokulu uçucu yağlar kullanarak yarım saatlik bir dizi masaja maruz kaldıklarında kaygılarının azaldığını bildirdi.

Aromaterapi Faydaları

Araştırmacılar, aromaterapi masajının, kanser tedavisi sona erdiğinde tekrar gerçekleşme korkusuyla artabilecek endişelerin üstesinden gelmek için ilaçsız bir yol olabileceğini belirtti.

Ve daha fazla araştırma, lavantanın iğne enjeksiyonlarının acısını hafiflettiğini ve bademcikleri çıkarılmış çocuklar için ameliyat sonrası ağrıyı azaltmaya yardımcı olduğunu buldu.

Ayrıca, lavanta, roman papatyası ve neroli (turunçgil portakal / çiçek) karışımını koklamak, kalpteki tıkalı arterleri açmak için stent alan kalp hastalarında kaygıyı hafifletmeye, uykuyu iyileştirmeye ve kan basıncını stabilize etmeye yardımcı oldu.

>>Lavanta Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır, Nasıl Kullanılır?

Sakinlik için neroli. Neroli’nin çiçeksi kokusu, Japonya’daki Taichung Veterans General Hospital’daki bir laboratuvar çalışmasında endişeyi hafifletti. Neroli’yi koklamak, diğer araştırmalarda da geçici olarak kan basıncını ve kalp atış hızını biraz düşürdü.

Daha derin uyku için güller. Gül esansiyel yağını koklamak, Japonya’daki Mie Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden yapılan bir araştırma çalışmasında daha derin ve daha uzun uykuya yol açtı.

Daha iyi hafıza için biberiye. Biberiye kokusunu koklamak, Birleşik Krallık’taki Northumbria Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada insanların geçmişteki belirli olayları daha kolay hatırlamalarına ve gelecekteki yapılacaklar listesindeki şeyleri hatırlama olasılıklarının artmasına yardımcı oldu.

>> Biberiye Yağının Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Ameliyat sonrası iyileşme için nane yağı. Bir çalışma, nane yağı kokusunu solumanın ameliyat sonrası mide bulantısını hafiflettiğini buldu.

>>Nane Yağının Faydaları, Kullanımı ve Evde Nane Yağı Yapımı

Aromaterapinin faydalarını keşfetmeye hazır mısınız? Harika sonuçlar için şu stratejileri izleyin

Aromaterapinin Sağlığa Faydaları

Sevdiğiniz kaliteli uçucu yağları seçin. Parfüm yağları değil gerçek uçucu yağlar kullanın. Satın almadan önce koklayın. Bir kokunun faydaları kanıtlanmış olsa bile, kokusuna katlanamazsanız pek bir faydası olmaz! Neyse ki satın alabileceğiniz birçok uçucu yağ seçeneği bulunuyor.

Fazla kullanmayın. Bir sonraki banyonuza 8-10 damla, bulunduğunuz ortamı daha güzel kokutmak için ılık su dolu bir kaba beş damla yeterlidir. Uçucu yağları gereğinden fazla kullanmanızın bir anlamı yoktur. Eğer ayarı kaçırıp abarttığınızı düşünüyor iseniz, ılık su doldurduğunuz kaba daha fazla su ekleyip uçucu yağ kokusunu seyreltmeyi deneyebilirsiniz.

Karıştırın, eşleştirin ve en iyisini keşfedin. Bundan birkaç damla dene… ondan birkaç damla. Bir araştırma, bir hastanenin acil servisinde çalışan hemşirelerin yüzde 80’inin çok stresli olduğunu buldu.

Ancak yapılan basit bir deneyde, aromaterapi masajları aldıktan sonra  (özellikle lavanta, ylang ylang, bergamot ve paçuli uçucu yağları) oldukça sakin ve huzurlu hissettiklerini belirttiler.

Uçucu yağları hangi duygu ve efekt için satın alacağınıza iyice karar verin. Kararınızı verdikten sonra, hangi yağların hangi duygulara iyi geldiğini internet üzerinde kısa bir araştırma ile bulabilirsiniz.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu