Argan Yağının Cilde Faydaları ve Argan Yağı Kullanımı

Argan yağı antioksidanlar bakımından zengindir; yaşlanma karşıtı, sıkılaştırıcı, besleyici, iyileştirici ve koruyucu özelliklere sahiptir! Argan yağının cilde faydaları nelerdir? sorusunun yanıtı için okumaya devam edin!

Argan Yağı İçeriği

 • A vitamini –  Sağlıklı cilt hücrelerinin gelişimine yardımcı olur, ayrıca cildi sıkılaştırır.
 • E Vitamini – Güneş ışınlarına karşı koruyucu etkiye sahiptir ve cilt lekelerinin görünümünü hafifletir.
 • Linoleik ve Oleik Asit-  Argan yağı, cilt kuruluğunu önleyen esansiyel yağ asitleri içerir. Bu esansiyel yağ asitleri hücre zarlarını onarır ve cildin ihtiyaç duyduğu besinleri takviye eder.
 • Skualen:  Antioksidan ve antibakteriyel özelliklere sahiptir ve egzama, sedef gibi cilt hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur.
 • Prostaglandinler – Prostaglandinler, argan yağındaki esansiyel yağ asitlerinden türeyen lipid bileşenlerdir. Prostaglandinler, daha sağlıklı ve daha genç bir cilt için hücre yenilenmesini ve gelişimini kontrol etmeye yardımcı olur.

Argan Yağının Cilde Faydaları ve Kullanımı

1. Kırışıklıklar İçin Argan Yağı

Argan yağı yüksek oranda E vitamini içerir ve cilt hasarlarını onarmak ve cildi sağlıklı tutmak için E vitamini son derece önemlidir. Argan yağının emilimi kolay olduğundan rahatlıkla nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.

Argan yağının cilde faydaları arasında bulunan en önemli etkilerinden biri, kırışıklıkların giderilmesine ve cildin esnekliğinin artmasına yardımcı olan antioksidanlar ve yağ asitleriyle yüklü olmasıdır.

Argan yağı ölü hücreleri eksfoliye eden ve daha hızlı yeni hücreler üreten A, C ve E vitaminleri bakımından oldukça zengin bir doğal yağdır.Kırışıklıklar için argan yağı kullanımı:

 • 2 çorba kaşığı argan yağı
 • 1 yemek kaşığı kuşburnu yağı
 • 5 damla sığla yağı (frankincense yağı ve buhur yağı olarak da bilinir)

Bir şişeye argan ve kuşburnu yağını dökün ve ardından dikkatlice sığla yağnı ekleyin. Her kullanımdan önce iyice çalkalayın. Bu argan yağı yüz serumunu temizlenmiş cildinize günde iki kez uygulayın. Koyu renkli bir cam damlalık şişede ve ışıktan uzak tutarak muhafaza edin..

Kuşburnu yağı ve sığla yağı, kırışıklıkları ve yaşlanma belirtilerini tedavi etmede oldukça etkilidir. Cildi sıkılaştırır ve koyu renkli lekeleri giderir. Argan yağıyla karıştırılan bu yağlar cilt sağlığını destekleyen şifalı bir iksir haline gelir.

2. Yara İzleri İçin Argan Yağı

Argan yağı, yara izi ve geniş gözeneklerin görünümünü azaltmaya ek olarak, cildin genel sağlığını iyileştirmek için idealdir. Bu yağın düzenli kullanımı ile gençliğinizi koruyabilir ve yaşlanma belirtilerini tersine çevirebilirsiniz.

 • 2 çorba kaşığı argan yağı
 • 4 damla limon esansiyel yağı

Bir huni yardımıyla, damlalık şişesine argan yağı ve ardından dikkatlice limon yağını ekleyin. Her kullanımdan önce iyice çalkalayın. Bu yüz serumunu her gece temizlenmiş yüzünüze uygulayın.

Limon yağı, cildi sıkılaştıran kollajen üretimini arttırır. Koyu renkli lekeleri ve izleri aydınlatmaya yardımcı olarak ölü hücreleri temizler ve yeni hücrelerin gelişimine yardımcı olur. Limon ve argan yağı cildinizi sağlıklı ve parlak bir görünüme kavuşturur.

3. Akne için Argan Yağı

Argan yağı gözenekleri tıkamaz ve cildi derinlemesine temizler. Argan yağında bulunan linoleik asit iltihabı ve buna bağlı oluşan akneyi azaltır, cildin nem oranını dengeler.

 • 1 çorba kaşığı argan yağı
 • 2 çorba kaşığı aloe vera jeli
 • 5 damla çay ağacı yağı

Tüm malzemeleri bir kasede karıştırın ve bir cam şişeye aktarın. Günde 2 kez bu karışımı cildinize uygulayın. Uygulamadan önce cildinizi temizlemeyi unutmayın.

Çay ağacı yağı, akneye neden olan bakterileri yok eden ve cildi derinlemesine temizleyen antiseptik, anti-mikrobik ve anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Aloe vera jeli akne ve izlerin giderilmesine yardımcı olur. Argan yağı, çay ağacı yağı ve aloe vera jeli karışımı akne tedavisi için harika bir karışımdır.

4. Kuru Ciltler İçin Argan Yağı

Argan yağı Omega 6 ve Omega 9 yağ asitleri içeriğiyle cildinizi nem kaybına karşı korur. İçeriğindeki E vitamini de aynı şekilde cildin nem oranını korumaya ve cildin kurumasını önlemeye yardımcı olur.

Bu nedenle argan yağının cilde faydaları kuru ciltler için özellikle dikkat çekicidir.

Kuru ciltler için argan yağının kullanımı:

 • 2 çorba kaşığı argan yağı
 • 1 çorba kaşığı avokado yağı
 • 5 damla paçuli esansiyel yağı

Bir şişeye argan ve avokado yağını ardından 5 damla paçuli yağını ekleyin, iyice çalkalayın ve g ünde 2 kez cildinize uygulayın.

Avokado yağı ve argan yağı, yağ asitleri bakımından zengindir ve cildi nemlendirmede harikadır. Paçuli yağı mükemmel doku yenileyici özelliklere sahiptir ve hücre onarımına yardımcı olur.

5. Yağlı Ciltler İçin Argan Yağı

Yağlı cilt, nem eksikliğini telafi etmek için gerekenden daha fazla sebum üreterek sivilceye neden olur. Argan yağı sebum üretimini dengeler, böylece cildiniz fazla yağ üretmez.

 • 2 çorba kaşığı argan yağı
 • 4 damla limon esansiyel yağı

Yağları karıştırın ve günlük olarak yüzünüze uygulayın.

6. Dudakları Nemlendirmek İçin Argan Yağı

Dudak ve dudak çevresindeki alanı güçlendirmek de argan yağının cilde faydaları arasındadır. Bu doğal yağ dudakları nemlendirir ve dehidrasyon nedeniyle zarar görmelerini önleyebilir. Hatta argan yağının dudaklar için faydalı olması nedeniyle özel olarak argan yağı ile yapılmış rujlar da vardır.

Dudaklarınıza nemli ve yumuşak tutmak için günde iki kez dudaklarınıza argan yağı sürün. Ayrıca ham balı argan yağı ile karıştırıp dudak maskesi olarak da uygulayabilirsiniz.

7. Koyu Halkalar İçin Argan Yağı

Argan yağı göz çevresi kırışıklıklarının yanı sıra koyu halkalar için de etkili bir doğal ilaç olarak kabul edilir. Argan yağında bulunan A ve E vitaminleri göz çevresindeki ince çizgileri gidermeye yardımcı olur. Ölü hücreleri temizler ve göz çevresindeki koyu halkaları aydınlatan yeni hücreler üretir.

–1 çorba kaşığı argan yağı

–2 çorba kaşığı aloe vera jeli

Tüm malzemeleri bir kasede karıştırın ve cam şişeye aktarın. Yatmadan önce karışımı masaj yaparak göz çevrenize uygulayın.

8. Makyaj temizleyici olarak kullanın

Kimyasal makyaj temizleyiciler kullanmaktan hoşlanmıyorsanız, o zaman argan yağını iyi bir alternatif olarak kullanabilirsiniz. Bu yağ güvenli ve etkili bir makyaj temizleyici olarak işlev görebilir. Gözlerinize doğrudan temas etmesi gözlere zarar vermez, bu nedenle rimelinizi de rahatlıkla bu yağla silebilirsiniz.

Argan yağının cilde faydaları oldukça fazla olsa da mutlaka dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta var. Aşağıdaki ipuçlarına dikkat edin:

Dikkat!

 • Argan yağı satın alırken üzerinde mutlaka %100 saf organik argan yağı ibaresinin olduğundan emin olun.
 • Yağ karışımı içeren şişelerin doğrudan güneş ışığına maruz kalmamasına dikkat edin ve şişenin kapağını her zaman sıkıca kapalı tutun.
 • Argan yağını satın aldıktan ve kapağını açtıktan sonra 6 ay içinde tüketmeye çalışın.
 • Kullanmadan önce, sadece argan yağı için değil diğer tüm yağlar için bir cilt testi yapın (herhangi bir alerjik reaksiyona karşı).

İlginizi Çekebilir 

6 Yorum

 1. Argan yağı ile ilgili açıklamalı harika bir makale hazırlayan editöre teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu