Aralıklı Oruç (İntermittent Fasting) Nedir, Nasıl Uygulanır, Faydaları Nelerdir?

Kaliteli ve uzun bir ömrü hedefleyen aralıklı oruç (Intermittent Fasting) yöntemi, özellikle kronik hastalık riskini önleme, metabolik rahatsızlıkları ve obezite sorununu çözme niteliğine sahip en önemli diyet ve beslenme alışkanlığı modelidir.

Sağlıklı beslenme konusunda her gün yeni yeni bilgiler ediniyoruz. Yıllar içerisinde nasıl besleneceğimiz, ne zaman ne kadar yiyeceğimiz konusunda çeşitli teoriler geliştirildi ve bu konuda hala bilimsel araştırmalar sürmekte.

İnsanlarla ortak birçok anatomik ve fizyolojik özelliğe sahip rhesus maymunları üzerinde uygulanan bir araştırmaya göre, kalori sınırlaması olan diyetlerin sağlığı olumlu yönde etkilediği ve buna geç yaşlanma yani uzun ve kaliteli bir hayatın da dahil olduğu alınan sonuçlardan anlaşılmıştır.

Son yapılan araştırmalara göre, ülkemizdeki beslenme alışkanlığı maalesef hiç de iç açıcı değil; çoğunlukla akşam geç saatlerde yüksek kalorili beslenme kültürünün hakim oluşu, pek çok hastalığın sebebi olarak açıklanıyor. Bu tür yanlış beslenme düzeni metabolik rahatsızlıklar, kilo artışı hatta obezite gibi hastalıkların en temel sebebidir.

Aralıklı Oruç Nedir?

 • Aralıklı oruç, kilonuzu kontrol altında tutmanın en etkili yöntemlerinden biridir; besin alımının kısmen veya bir süreliğine tamamen, haftada birkaç gün veya günlük olarak azaltılmasını içerir.
 • Aralıklı oruç tutmak, vücudun yağ yakma modunu etkinleştirir, insülin seviyenizi düzenler, kronik hastalık riskinizi azaltır ve alzheimer-demans riskini de en aza indirir.

Öğün atlamak veya beslenmenizi günün belirli saatleriyle sınırlama düşüncesi sizi rahatsız etmiş olabilir. Fakat bilmeniz gereken şu ki, bu ezber bozan aralıklı oruç diyetinin, sağlığa faydaları açısından ne derece önemli ve olumlu iyileştirme etkilerine sahip olduğunu gösteren kanıtlar her geçen gün daha çok artmaktadır.

Aralıklı oruç vücudunuza, yediklerinizi etkili bir şekilde sindirmek ve atıkları da ortadan kaldırmak için yeteri kadar süre tanınmasını sağlar.

Bilindiği gibi biyolojik onarım süreci vücut “dinlenme” halindeyken gerçekleşir. Biyolojik açıdan, vücudumuz belli bir beslenme rutinine göre çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bu rutini en iyi tasvir eden beslenme şekli ise aralıklı oruç diyetidir. Bu diyeti yaşam biçiminize entegre etmek için daha fazla beklememenizi öneririz.

Kalori kısıtlı oruç-diğer adıyla Aralıklı Oruç-ve Rhesus maymunları üzerindeki etkisi

Kalori kısıtlayan diyetlerin en etkilisi olan aralıklı orucun yaşlanma dahil bir çok sağlık problemini onarıcı ve önleyici etkiye sahip olduğunu yazımızın başında belirtmiştik. Anatomik ve fizyolojik açıdan insanla paralel benzerliğe sahip 200 rhesus maymunu üzerinde uygulanan kalori kısıtlayan beslenme (aralıklı oruç) araştırmalarının sonuçları şu şekilde:

Öncelikle maymunlar yaş, cinsiyet, kilo bakımından gruplara ayrılıyor;

1- Yaşa Göre İnceleme sonucu 

Kalori kısıtlayan diyet uygulanan iki ayrı yaş grubundaki maymunlardan yetişkin olanlarının, daha genç olanlara kıyasla, bu diyetten daha fazla yarar sağladıkları ve çok daha etkili sonuçla karşılaşıldığı saptandı.

2- Beslenme Miktarına Göre Sonuçlar

Her çalışma için farklı miktarlarda ve düzensiz yemek verilen maymunların, az ve belli bir düzene göre beslenen maymunlara oranla daha sık hastalandıkları ve daha erken öldükleri gözlendi. Bunun aksine az yiyenlerin çok daha uzun yaşadığı da saptanmış oldu.

3– Diyet Şekline Göre Sonuçlar

Çalışma grubundaki maymunların bir bölümüne doğal, organik gıdalardan oluşan beslenme programı uygulanırken diğer maymunlar için yüksek şeker içerikli işlenmiş  gıdalardan oluşan bir program uygulanmıştır.

Buna göre, beslenme süreleri ve miktarları aynı olmasına karşın işlenmiş gıdalarla beslenen maymunların yağ kütlesinde artış ve vücut kompozisyonlarında bozulmalar olmuştur. Bu da aralıklı oruç diyetinin aynı zamanda doğal beslenmeyle  birlikte yürütülmesi gerektiği sonucuna ulaşılmasını sağlamıştır.

4- Cinsiyete Göre Sonuçlar

Diyet, obezite ve insülin duyarlılığına bağlı olarak erkek ve dişi maymunlar arasında ciddi farklılıklar gözlenmiştir. İnceleme sonucunda dişi maymunların erkek maymunlara oranla obeziteye çok daha meyilli oldukları görülmüştür. Ancak aralıklı ve organik oruç programı uygulandığında son derece olumlu sonuçlarla karşılaşılmıştır.

Tüm bu uzun soluklu çalışmaların ardından kalori kısıtlı beslenen erkek maymunların ömrü iki, dişi maymunların ömrü ise altı yıl kadar uzamıştır. Bazı maymunlar ise 40 yaşına kadar yaşamıştır (rhesus maymunları ortalama 30 yıl yaşar.) Ayrıca bu maymunlarda kanser ve kalp hastalıkları oranları da şaşırtıcı bir şekilde düşmüştür.

En nihayetinde, aralıklı oruç tutma programı ile, normalde görünenden çok daha az sağlık sorunlarıyla karşılaşıldığı ve bu diyet şeklinin en yararlı model olduğu kanıtlanmıştır.

Bu araştırma sonucunun insanlar üzerinde ne derece etkili olduğu konusunda henüz yeterli veri olmasa da, gıda alımına sınırlama getiren aralıklı oruç diyetinin son derece olumlu etkilerinin olduğu yadsınamaz bir gerçek.

Uzmanların da dediği gibi; “ne yediğiniz, ne kadar ve nasıl yediğiniz, sağlığınızı etkileyen faktörlerin en önemlisi hatta ilk sırada olanıdır.” Bilhassa yaşlılık belirtilerini geciktirip yaşam sürenizi de beslenme şeklinizin belirlediğini unutmayın.

Aralıklı Oruç Nasıl Uygulanır?

Aralıklı ya da kesintili oruç olarak da adlandırılan bu diyeti uygulamanın ilk koşulu, ‘yaşam biçimi’ olarak benimsemenizdir.

Uzmanların önerdiği aralıklı oruç, günlük beslenme programını belirli bir zaman aralığıyla sınırlamayı içeren şarta bağlıdır. Bu da gün içerisindeki gıda alımları arasında, ortalama sekiz saat olması şartıdır ve bu sekiz saat içerisinde mümkün olduğunca başka bir gıda almamak gereklidir. Mesela kahvaltınızı sabah 09:00 da yaptıysanız bir sonraki öğün saatiniz 17:00 olmalıdır.

Buradaki kilit nokta günde iki öğün yemek ve bu öğünler arasında en az 8 saat kadar bir zaman dilimi olması. Ertesi günün ilk öğününe kadar ortalama 15-16 saat geçmiş olacak ki bu süre vücudunuza, glikojen depolarını boşaltarak yağ yakma moduna geçmesi için yeterli zamanı tanıyacaktır. Yağ ağır ağır yanan bir yakıttır ve bu da enerjinizin dengeli yayılmasını sağlayarak şekerinizin düşmesini ya da yükselmesini önler.

Obezite, kolesterol veya tansiyon gibi herhangi bir sağlık probleminiz varsa bu programda durumunuza göre esneklikler yapabilirsiniz. Doktorunuza danışarak programı birlikte düzenleyebilirsiniz.

Zaten bu programın en güzel taraflarından biri de fazla irade ve gereğinden fazla öz disipline ihtiyaç olmamasıdır. Bu diyeti uygularken şüphesiz çok acıktığınız anlar olacaktır. Ancak vücudunuz bu yeni düzene alıştıkça yeme isteğinizin azalması ve hatta bu isteği kontrol edebilme yetisini kazanmış olmanız epey şaşkınlık yaratabilir.

Aralıklı Orucun Faydaları Nelerdir?

Aralıklı oruç tutma, insanların ihtiyaç duyduğu sağlıklı yaşam talebini fazlasıyla karşılayan bir diyet modelidir. Genel olarak yararları şunlardır;

– Vücudun yağ yakma modunu etkinleştirerek fazla kilolardan, aynı zamanda şeker isteğinden arındırır

– Beyin sağlığının gelişimine ve demans-alzheimer gibi sorunları önlemeye yardımcıdır

– Yüksek trigliseridleri düşürür, serbest radikal hasarlarını önler, iltihaplanmalardan korur ve bunun gibi birçok fizyolojik fayda sağlar

– Kasları güçlendirir

– Kanserle savaşır

– Pek çok hastalığın sebebi olan oksidatif stresi azaltır

– Yaşlanma etkileriyle etkin bir şekilde mücadele eder

– Direnci arttırır

– Kan şekerini dengeler

– Sağlıklı ve kaliteli yaşamı teşvik eder…

Doğru Yiyecek Seçimi Önemli!

Aralıklı oruç tutmanın en önemli şartlarından biri de gıda seçimidir. Diyetinizi mutlaka kaliteli gıdalarla destekleyin. Öğünleriniz doğal besinlerden oluşsun.

Bu süreçte vücudunuz yağ yakma modunda olduğundan kendinizi yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz. Böyle bir durumda diyetinizdeki sağlıklı yağ oranını arttırın.  Obezite veya diyabet sorunlarınız varsa, şeker tüketimini kısıtlamanız son derece önemlidir.

Diyetiniz için uygun olan gıdalar;

 • Organik tereyağı, zeytinyağı, hindistancevizi yağı ve yine sağlıklı yağ içeren avokado, ceviz, çam fıstığı vs.
 • Protein ihtiyacınız için günde ortalama 80 gram kadar organik beslenmiş olan kümes ya da otlak hayvanı eti
 • Dilediğiniz kadar organik ve düşük karbonhidratlı sebzeler.

Aralıklı Oruç Kontrendikasyonları

Aralıklı oruç oldukça faydalı bir diyet olmasına karşın, bazı durumlarda uygulanması riskli olabilir. Mesela; vücut kitle indeksiniz 18,5 oranından düşükse, malnütrisyon probleminiz varsa, hamile ya da emziriyorsanız bu diyeti uygulamadan önce mutlaka doktorunuzla görüşün.

Ayrıca gelişim çağındaki çocuklar için de bu veya buna benzer diyetler tavsiye edilmez. Ancak obezite sorunu olan bir çocuk için doktor kontrolünde uygun bir program hazırlanabilir.

İlaç Kullananlar Dikkat!

Düzenli ilaç kullanmanızı gerektiren bir hastalığınız varsa oruç tutarken dikkatli olmanızda fayda var. Zira bazı ilaçların tok karnına alınması gerekir.

Diyabetik ilaç kullananlar için bu orucun riski daha yüksektir. Uzun süreli açlık kan şekerini düşürüp hipoglisemiye yol açabilir.

Bu alanda uzman bir doktorla görüşerek güvenli bir aralıklı oruç programı oluşturmasını isteyebilirsiniz. Bunun yanı sıra oruç, ürik asit seviyesini arttırma eğilimine sahiptir. Bu durum gut hastalığına yol açabilir. Böyle bir sorunla pek karşılaşılmamasına karşın yine de aralıklı oruç programına başlamadan doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

Kaynaklar

 •  Los Angeles Times September 24, 2015
 •  University of Wisconsin—Madison January 17, 2017
 • Journal of Translational Medicine, 2016; 14: 290

15 Yorum

 1. Aralıklı oruç hakkında şu sıralar oldukça fazla şey söylenmeye başlandı. Özellikle kansere karşı koruma sağlaması ve vücudun direncini arttırması hakkında yazılanlar çok ilgimi çekiyor. Teşekkürler bu güzel ve yararlı bilgileri bizimle paylaştığınız için.

 2. Aralıklı oruç konusunu bilmiyorum ama peygamber efendimiz pazartesi ve perşembe günleri oruçlu olurmuş
  Resûl-i Ekrem (sas) Efendimiz, pazartesi ve perşembe günlerini oruçlu geçirmesinin bir başka hikmetini açıklamaktadır: “Pazartesi ve perşembe günleri ameller Allah’a arz olunur. Ben, oruçluyken amellerimin arz olunmasını isterim.”

 3. Çok değişik bir konuyu yazmışsınız. Oruç zamanı da yaklaşırken iyi bir konu seçimi olmuş. Teşekkürler yazı da çok detaylıydı.

 4. Aralıklı oruç adında bir şey duymamıştım. Böyle bir isim verildiğini bilmiyordum ama pazartesi perşembe oruçlarını herkese tavsiye ederim…Bilgilendirmeler için teşekkür ediyorum…Selam ve Dua ile…

 5. Son zamanlarda aralıklı oruç nedir konusunu sıkça görüyorum. Okuyup doğru bir şekilde uygulamaya çalışıyorum. Vücudu dinlendirmek gerekli gerçekten.

  1. Bedenimize ne kadar iyi bakarsak, karşılığını da o kadar alırız. Aralıklı oruç da bedenimizi dinlendirmek ve yenilenmesine izin vermek için en etkili yöntemlerden.

 6. Aralıklı oruç nedir ? Yararları ve zararları nelerdir ? Bu aralar sıkça duyduğum ama araştırma fırsatım olmayan bir konuydu. En doğru yerden en doğru bir şekilde Bilgi sahibi oldum .

 7. I blog often and I seriously appreciate your content. Your article has truly peaked my interest. I will bookmark your website and keep checking for new information about once per week. I opted in for your Feed too.

 8. Aralıklı oruçu sürekli duyuyordum. Farklı bir yöntem ama anladığım kadarıyla oldukça sağlıklı. Bunu yapmayı deneyeceğim.

 9. Aralıklı orucun faydalarından biraz olsun haberdardım. Yazınız sayesinde çok kapsamlı malumat edinmiş oldum. Aslında dinimizde tavsiye edilen pazartesi perşembe oruçları da bir parça aralıklı orucu çağrıştırıyor gibi.

  1. Aralıklı orucun çok farklı çeşitleri var. Hatta uzman kontrolünde yapılmasını öneririz. Çünkü herkesin sağlık durumuna, yaşına, kilosuna vs göre düzenlemeler yapılması çok daha faydalı olur. Sürekli yapılabileceği gibi dönem dönem de yapılabilir. Bu açıdan evet, pazartesi-cuma oruçları da bir nevi aralıklı oruç olarak değerlendirilebilir 🙂 Yorumunuz için teşekkür ederim Fatih Bey 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu