Anne Sütü Nasıl Artar | Anne Sütünü Arttıran En Etkili Besinler

Anneliğin ilk dönemlerinde siz de her anne gibi “anne sütünü arttırma yolları nelerdir, anne sütünü arttıran besinler hangileridir, emziren anneler nasıl beslenmelidir, anne sütünü arttırmak için neler yapılabilir?” gibi sorular soracak, yanıtlar arayacaksınız.

Bir anne olarak, bebeğinizin süt ihtiyacını yeteri kadar karşılayıp karşılayamadığınızdan endişelenmeniz tamamen doğaldır. Bebeğiniz beslendikten kısa bir süre sonra tekrar acıkmış görünüyorsa, belki de küçük bebeğiniz doymuyor olabilir.

Elbette, bundan emin olmanın en doğru yolu bir uzmanla görüşmektir, ancak bu arada, anne sütünü artırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler de var. Öncelikle süt üretimini ve kalitesini arttırmak için hangi besinleri ağırlıklı olarak tüketmeniz gerektiğine değinelim.

Anne Sütünü Arttıran Besinler

1. Somon: Somon az miktarda cıva içeren bir balıktır; Omega-3 yağ asitleri bakımından oldukça zengin olan somon hem sizin için hem de bebeğiniz için önemli bir besin kaynağıdır. Haftanın 2-3 günü somon tüketerek süt miktarını ve kalitesini arttırabilirsiniz.

2. Yulaf: Yulaf ezmesi demir ve lif bakımından iyi bir besin kaynağıdır. Vücudunuzun ürettiği süt miktarını arttırmak ve bununla birlikte sindirim sistemi sağlığınız için de iyi bir seçenektir. Ayrıca, demir seviyenizi de optimize eden yulafı mutlaka öğünlerinize eklemelisiniz.

3. Havuç: Havuçta yoğun miktarda A vitamini bulunur; A vitamini süt kalitesini arttırır. Anne sütünü arttırmak için günde bir bardak havuç suyu tüketilebilir. Ancak, çok fazla havuç tüketmeniz bebeğinizin cilt tonunu turuncuya çevirebilir, aklınızda bulunsun.

4. Fesleğen: Fesleğen sakinleştirici bir etkiye sahip olmasından dolayı, emziren anneler için tavsiye edilen bir bitkidir. Aynı zamanda süt üretimini arttırır ve bebeğin bağışıklık sistemini geliştirici anti-oksidan deposudur. Sabahları bir fincan fesleğen çayı içerek bu özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

5. Ispanak: Doğum esnasında kaybedilen kanın yenilenmesi için demir bakımından oldukça zengin olan ve hem anneye hem de bebeğe güç katacak iyi bir kalsiyum miktarına sahip bir diğer gıda ise ıspanaktır. Ancak aşırı tüketimi bağırsak sorunlarına yol açabilir. Bu sebeple kontrollü tüketilmelidir.

6. Sarımsak: Sarımsak sağlık için olağanüstü bir besin kaynağı olmasıyla birlikte anne sütünü arttırmak için de mükemmel bir seçenektir. Yapmanız gereken tek şey, günde iki diş sarımsak yutmaktır. Süt artışındaki büyük farkı bu mucize besinle kısa sürede fark edeceksiniz. ( Sarımsağı yemeklerinizde de bolca kullanabilirsiniz.)

7. Esmer Pirinç: Kahverengi pirinç anne sütü üretimi için mükemmel bir hormon uyarıcısıdır. Bebeğiniz için vücudunuzun bol ve kaliteli süt üretimini destekleyen esmer pirinci diyetinize eklemeyi unutmayın.

8. Badem: Kuru yemişler anne sütünü arttırmak için oldukça etkili gıdalardır. Özellikle badem bebeğin gelişimi için gerekli olan vitamin ve mineraller açısından zengindir. Bademde bulunan kalsiyum, demir ve omega-3 yağ asitleri anne sütünü arttıran en önemli öğelerdendir. Ayrıca,badem doğum izlerini hafifletir ve fazla kilolardan kurtulmanıza da yardımcı olur.

9. Baklagiller: Baklagiller süt arzını arttırmak için mükemmel bir protein kaynağıdır. Kuru fasulye, yeşil mercimek gibi baklagillerin gaz yapacağından endişe ediyorsanız tüketmeden bir gece önce suda bekletmeyi deneyin ve suyunu süzdükten sonra pişirip tüketin.

10. Tatlı Patates: Tatlı patates anne sütünü arttıran en iyi seçeneklerden bir diğeridir. Enerjinizi ve vücudunuzun ihtiyacı olan temel maddeleri sağlayan potasyum deposu bir karbonhidrattır.

11. Haşhaş Tohumu: Haşhaş tohumunun rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Sakin ve stressiz bir annenin sütü daha bol ve kaliteli olur. Bu tohumları süte ve yoğurda ekleyebilir ya da haşhaş ezmesi şeklinde tam buğday ekmeğine sürerek de tüketebilirsiniz.

12. Kimyon: Anne sütünü arttırmayı sağlayan baharatların başında kimyon gelmektedir. Bunun yanında kimyon annelere enerji sağlar ve çabuk toparlanmaya yardımcıdır. Kimyon düzenli tüketildiğinde, sütün kokusunu değiştirerek lezzetli hale getirir ve çocuğun daha istekli emmesini sağlar. Yanı sıra bebekte oluşabilecek sindirim problemlerini de engeller.

13. Rezene: Anne sütünü hızlı bir şekilde arttırmayı sağlayan rezene, hazımsızlık gibi sindirim problemlerini giderir ve süt kanallarını da rahatlatarak sütün daha rahat gelmesini sağlar.

14. Çaylar: Rezene çayının yanında, değişik bitkilerden oluşan çaylar da sütü artırmaktadır. Bu çaylar arasında ısırgan, zencefil, ıhlamur, mine çiçeği çayı en çok tercih edilenlerdendir.

15. Papaya: Papaya hem anne için hem de bebek için pek çok faydası olan bir meyvedir. Sindirim sistemini düzenlemekle beraber, doğum sonrası hızla iyileşmeye de yardımcı olan vitamin ve minerallere sahiptir.

16. Yonca: Vücudunuz yeterli süt üretmede sorun yaşıyorsa, yonca salataları, çorbalar ve hatta yonca çayı içmeyi deneyin. Vitamin ve mineraller açısından zengin olan yoncanın anne sütü üretimini artırdığı kanıtlanmıştır.

17. Zerdeçal: Zerdeçal, süt üretimini arttırmanın yanı sıra antibiyotik özelliğiyle meme ucu iltihaplanmasını ve enfekte olmasını önler.

18. Kayısı: Kayısı da anne sütünü arttırmak için mükemmel seçeneklerden biridir. Lif, kalsiyum ve potasyum açısından zengin olup bebeğiniz için oldukça faydalıdır. Kayısı, bebeğin ihtiyacı olan sütün üretimi için vücuttaki hormonları dengelemeye yardımcı olur.

19. Su: Süt kalitesini ve miktarını arttıran en önemli faktör su tüketimidir. Vücudunuzun susuz kalması süt üretiminizi azaltır. Anne sütünün kaynağı olan suyu bol miktarda tüketerek süt arzını arttırabilirsiniz. Her emzirme sonrasında bol su tükettiğinizden mutlaka emin olun.

İLGİLİ: Anne sütü ve emzirmenin faydaları

Anne sütünü arttırmanın diğer yolları

Anne sütünü arttırmak için tek seçenek beslenme biçiminiz değil; bu konuda yapabileceğiniz başka şeyler de var. Yazının devamında beslenmenize ek olarak süt arttırıcı diğer yöntemlerden bahsedeceğiz.

— İlk zamanlar sütünüzün yeterli olmadığını düşünebilirsiniz, ancak doğumun ilk dönemlerinde göğüsler bebeğin ihtiyacına göre hormonlar tarafından ayarlanır. Bu aşamada ek gıdaya baş vurmak süreci engeller ve süt üretimini azaltır. Bu sebeple bebeğinizi sık sık emzirip sütün artmasını sağlamalısınız.

Anne sütünü arttırmak için bebeğinizi sık sık emzirin
Anne sütünü arttırmak için bebeğinizi sık sık emzirin

— Bebeğinizi her iki göğüsten emzirmeniz önemlidir. Zira tek göğüs bebeği tam olarak besleyemez. Bebeğinizin emmeye karşı ilgisizleştiğini fark ettiyseniz, ters tarafa çevirip öteki memeyi emmesini sağlayın.

— Bedeniniz rahatladığında, süt üretimi daha kolay olur. Stres, süt arttırmakla görevli hormonların salınımını azaltabilir, bu sebeple her fırsatta ve bol bol dinlenmeye özen gösterin.

— Uykunuzu yeteri kadar alamıyorsanız, bir aile üyesinden yardım isteyebilirsiniz; böylece uyuyabilir ve biraz daha dinlenme şansınız olabilir.

— Alkol sadece bebeğinizin gelişimini olumsuz etkilemekle kalmaz aynı zamanda süt miktarını da ciddi ölçüde azaltır. Emzirme döneminde yapmak isteyeceğiniz son şey bebeğinizin besin kaynağını sınırlamak olur. Bu sebeple emzirme sürecinde hiçbir şekilde alkol tüketmemek en doğru davranış olacaktır.

— Emzik ve biberon sürekli emme isteği olan telaşlı bebekler için çoğu zaman kurtarıcı olarak görülebilir, ancak aslında pek de faydalı araçlar oldukları söylenemez. Her fırsatta emzik ya da biberona sığınmanız bebeğinizin bunu alışkanlık haline getirmesine ve dolayısıyla memeden süt emmeyi reddetmesine yol açabilir.

Unutmayın, bebeğiniz ne kadar sık meme emerse, süt miktarınız da o kadar artar. Biberonla beslerseniz anne sütünü arttırmak yerine kendinizi yenilgiye uğratmış olursunuz. Emzikler ve biberonlar, çocuğunuzla geçirebileceğiniz kaliteli bağlanma süresinden de çalar.

— Rahat bir sütyen emzirme sürecinde oldukça önemlidir. Sütyeninizin göğüslerinizi desteklemesi gerekir, fakat emzirirken doğru bir sütyen seçilmelidir. Göğüslerinizi sıkıştıran değil, rahat bir sütyen giymelisiniz. Sıkı sütyenler süt akışını azaltabilir ve hatta süt kanallarını tıkayabilir.

— Geceleri bebeğinizi emzirmek süt üretimini arttırır. Bebeğiniz gece sık uyanmıyorsa sütünüzü sağmanız da faydalı olacaktır. Ek gıdaya geçtiğiniz 6. aydan sonra da iki yaşına kadar emzirmeye özen gösterin.

Tıkalı bir süt kanalı sizin için acılı bir deneyim olabileceği gibi bebeğinizin ihtiyaç duyduğu sütü alamayacağı anlamına da gelir.

— Emzirme sürecinde ilaç kullanımı süt üretimini yavaşlatabilir. Özellikle doğum kontrol hapları hormonal dengeyi değiştirdiğinden süt kalitesi ve miktarında düşüşe sebep olabilmektedir.

— Yukarıdaki yöntemleri uyguladığınız halde hala çocuğunuzun yeteri kadar doymadığını düşünüyorsanız, bu konuda profesyonel bir görüşe ihtiyacınız olabilir. Bir uzman desteğiyle bebeğinizin doyamamasının altında yatan nedeni öğrenebilir, bu konuda tedavi veya tavsiyeler alabilirsiniz.

Yorumlar

  1. “Anne sütü arttırmak” ile ilgili en kapsamlı yazıyı bu sitede buldum.
    Editöre çok teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu