Anne Sütü ve Emzirmenin Faydaları Nelerdir?

Bebek için anne sütü, en faydalı besin kaynağıdır. Anne sütü, bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm proteinleri, yağları, karbonhidratları, mineral ve vitaminleri içerir. Her anne sütü farklıdır. Annenin vücudu, anne sütünü bebeğin ihtiyaçlarına göre üretir.

Anne sütünün hem anneye hem de bebeğe sayısız faydaları vardır.

Anne Sütü ve Bebeğe Faydaları

Anne sütünde bulunan bileşenler, bebeği enfeksiyon ve hastalıklardan korur. İnsan vücudu anne sütü içerisinde bulunan proteinleri daha kolay sindirir. Aynı zamanda anne sütünde bulunan kalsiyum ve demir, bebeğin vücudu tarafından daha kolay emilir.

 • Bebeği güçlendirir: Çocuk sağlığı uzmanları anne sütünü, bebeğin sağlıklı bir birey olmasının başlıca nedeni olarak görmektedir. Anne sütü bebeği virüslerden, zatürre ve soğuk algınlığından korur. Anne sütüyle beslenen bebeklerin bulaşıcı hastalıklara karşı daha dayanıklı oldukları bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Anne sütü, doğada bulunmayan, bebeği birçok hastalıklara karşı koruyan maddeler içerir. Anne sütünde bulunan maddeler bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir ve hayatının ileri evrelerinde şeker hastalığı gibi kronik hastalıklara yakalanmasını önler.
 • Ani bebek ölümleri riskini azaltır: Anne sütü ile beslenen bebeklerde ani ölüm riski yüzde 50 azalmaktadır.
 • Kilo problemlerini azaltır: Anne sütü, bebeği ileride meydana gelebilecek obezite hastalığına karşı korur.
 • İshali önler: Anne sütüyle beslenen bebeklerde, daha az enfeksiyon ve ishal görülür. İshale bağlı gelişen bebek ölümleri, emzirilen bebeklerde hazır gıdalarla beslenen bebeklere göre 3 kat daha az görülmektedir.
 • Solunum yolları hastalıklarını azaltır: Anne sütüyle beslenen bebeklerde solunum yolları hastalıklarının görülme riski, hazır gıdalarla beslenen bebeklere göre çok daha düşüktür.
 • Beyin gelişimini destekler: Anne sütü, bebeklerin beyin gelişimini güçlendirir. Yapılan araştırmalarla anne sütüyle beslenen bebeklerin daha yüksek IQ’ya sahip oldukları kanıtlanmıştır. Bu araştırmalarda anne sütüyle beslenmiş çocukların, problem çözme becerilerinde artış görülmüştür.

Ayrıca oku-  Anne Sütünü Arttırmak İçin Öneriler | Anne Sütünü Arttıran Besinler

Emzirmenin Anneye Faydaları

Emzirmek, bebeğin gelişimini güçlendirirken anneye de çeşitli şekillerde yardım eder.

 • Duygusal tatmin sağlar: Kadınlarda emzirme sırasında prolaktin hormonu adı verilen bir hormon salgılanır. Vücut tarafından üretilen bu hormon, kadının annelik hissini yaşamasını sağlar. Emzirme sırasında salgılanan oksitoksin hormonu ise kadının yoğun bir sevgi hissetmesine ve bebeğe bağlanmasına yardımcı olur. Salgılanan bu hormonlar, anneye duygusal tatmin yaşatarak stresi, depresyonu ve anksiyeteyi önler.
 • Meme kanseri riskini düşürür: Yapılan çalışmalarda bebeğini yeterli sürelerde emziren kadınların, meme kanserine yakalanma riskinin daha düşük olduğu görülmüştür.
 • Annenin kemiklerini güçlendirir: Bebeklerini uzun süre emziren kadınlarda menopoz döneminden sonra kemik erimesi riski azalır.Kadınlarda emzirme dönemi boyunca alınan kalsiyum, vücut tarafından çok daha hızlı ve etkili bir şekilde emilmektedir. Yapılan araştırmalarda, emziren kadınların kemik yapılarının, emzirmeden 6 ay sonrasında güçlendiği görülmüştür.
 • Rahim kanseri riskini azaltır: Emziren kadınlarda rahim kanseri riski çok düşüktür.Bunun temel nedeni, süt üretimi sırasında östrojen seviyelerinin azalmasıdır. Düşük östrojen seviyeleri, rahim ve göğüs dokularında dürtü ve uyarımı azaltır. Böylece, bu dokuların kanserleşme olasılığı da azalmış olur.
 • Doğum sonrası problemlerle baş etmeyi kolaylaştırır: Emziren anneler, daha hızlı iyileşmektedir. Emzirirken vücut tarafından üretilen oksitoksin gibi hormonlar rahim bölgesinin normal haline geri dönmesini hızlandırır ve doğum sonrası kanamalarını azaltır. Emzirmek, regl döngüsünü geciktirerek yeniden hamile kalmayı önler. Emzirmek, aynı zamanda hamilelik döneminde alınan kiloların verilmesine de yardımcı olur.
 • Hastalıkları önler: Emzirmenin kadınlarda hastalık riskini azalttığını gösteren birçok bilimsel çalışma vardır.Bu çalışmaların sonuçlarına göre emzirmek, anneyi gelecekte meydana gelebilecek romatoid artrit, tip 2 diyabet, yüksek kan basıncı gibi birçok sağlık problemine karşı korumaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu