Bilim&Teknoloji

Android Telefonlarınızı Bu 5 Harika Ayarla Özelleştirin

Android telefonlar çok çeşitli boyutlarda ve şekillerde olmasına karşın, genellikle hepsi aynı temel işletim sistemiyle çalışır. Bu sistem akıllı telefonunuzu kişisel ihtiyaçlarınıza göre özelleştirmenizi sağlayan ayarları içerir. Aşağıdaki kılavuzda, android telefonlarınızı daha etkin kullanmanızı sağlayacak 5 özelleştirme ayarını bulabilirsiniz.

Yazı Tipi Boyutunu Değiştirin: Android ekranına bakarken gözlerinizi kısmanıza ve zorlanmanıza hiç gerek yok. Yapmanız gereken aslında çok basit. Öncelikle telefonunuzdan Ayarlar’ı açın, Ekran’ı ve ardından Yazı tipi boyutunu seçin. Çeşitli yazı tipi boyutları olan bir pencere açılacak. Buradan dilediğiniz boyutu seçin. Bu uygulama neredeyse bütün android telefonlarda bulunur.
Veri Kullanımını Azaltın: Android, veri arka plan uygulamalarının ne kadar kullanılacağını sınırlamak için yerleşik bir sistem içerir (Wi-Fi’ye bağlandığınızda). Bu mod, farklı uygulamaları çeşitli şekillerde etkileyebilir. Örneğin, bir tarayıcıda, siz bunlara dokunmadıkça görüntüler görünmeyebilir. Bu oldukça kullanışlı özellikten faydalanmak için önce Ayarlar’ı açın, Ağ ve İnternet’i, ardından Veri Kullanımı’nı ve son olarak Veri Tasarrufu’nu seçin.

Yeni Uygulamalar İçin Kısayollar: Varsayılan olarak, yeni bir uygulama yüklediğinizde, otomatik olarak telefonunuzun ana ekranlarında kısa yol oluşur. Bu, yeni uygulamayı hızlıca başlatmanızı sağlar, ancak telefonunuzun arayüzünü de karıştırabilir. Bu özelliği devre dışı bırakmak için ana ekranın boş bir kısmına uzunca basın. Alt kısımda bir menü belirecek. Buradan Ayarları seçin ve Simgeleri Ana Ekrana Ekle seçeneğini kapatın .

Uygulama İzinlerini Değiştirin: Telefonunuzdaki uygulamaların kişisel bilgilerinizin ne kadarına eriştiğini görmek ve verilen izinleri değiştirmek için Ayarlar, Uygulamalar ve Bildirimler yolunu izleyin. Buradan istediğiniz uygulamaya tıklayıp hangi erişim izinleri olduğunu tam olarak görebilirsiniz. Dilediğiniz değişikliği yapmak için İzinler’e tıklayın ve örneğin uygulamanın kişi listenize erişmesine ancak konumunuza erişmesine izin vermeyebilirsiniz. Bunun için kaydırıcıyı devre dışı bırakmanız yeterli.Acil Durum Bilgilerini Gösterin: Bir kaza anında telefonunuzun kilit ekranında bulunan bilgiler hayatınızı kurtarabilir! Örneğin, Kan grubunuz, herhangi bir hastalığınız varsa ne olduğu, acil durumda ulaşılabilecek kişiler vs. Ya da telefonunuzu kaybetmeniz durumunda size ulaştırmaları için bir metin mesajı da girebilirsiniz. Bunu yapabilmek için Ayarlar’ı açın, Ekran Kilidi ve Güvenlik’i seçin. Kilit Ekranı Mesajı kısmına dokunun. Ana ekranda görünmesini istediğiniz mesaj ve bilgileri girin, Kaydet’e basın.

Ana ekrana acil durum bağlantı butonu da ekleyebilirsiniz. Ayarlar, Kullanıcılar ve Hesaplar, Acil Durum Bilgileri yolunu izleyin. Tıbbi bilgileriniz için Bilgileri düzenle deyip acil durum bilgilerinizi girin. Aynı şekilde acil durumda ulaşılması gereken kişileri de Kişi Ekle’ye dokunarak ekleyebilirsiniz.

Bunlar da ilgini çekebilir!

Benzer Yayınlar

YORUM YAP!

Close
Close