Anason Ne İşe Yarar, Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Anason, Orta Çağ’dan itibaren tıp alanında sıklıkla kullanılan şifalı bir bitkidir. Maydanozgiller familyasından olan anasonun anavatanı Asya’dır. Bu yazıda, anasonun faydaları, yan etkileri nelerdir, nasıl ve ne için kullanılır, hangi hastalık ve rahatsızlıklara iyi gelir vs. gibi anason hakkında merak edilenleri derledik.

Anason Nedir?

Anason, Asya’dan tüm dünyaya yayılan maydanozgiller ailesinden bir bitki türüdür. Latince adı Pimpinella Anisum olan anason, genellikle nemli ve iyi ışık alan ortamlarda yetişir. Bu bitkinin boyu yaklaşık 70 cm kadar uzayabilir. Çiçekleri beyazdır ve gövdeden yayılan dalları vardır. Bu dalların ucunda da içinde anason (anethol) bulunan tohumlar yer alır.

Temmuz-Ağustos aylarında hasat edilen anasonun ilk olarak işlenmesi Mısırlılar tarafından yapılmıştır ve 4 bin yıllık bir tarihi vardır. Bulunan en eski yazılı belgelerde anasonun kullanım amaçlarının başında, özellikle idrar söktürücü özelliği ve sindirim problemlerini tedavi edici özelliğinin olduğu bahsedilmektedir.

Anasonun Faydaları Nelerdir?

B vitamini, C vitamini, Potasyum, Kalsiyum, Demir, Kükürt ve çeşitli aromatik yağı içerisinde barındıran anason çiçeği, bembeyaz rengiyle ve görüntüsüyle bir yandan göze hitap ederken diğer yandan da kullanım şekline göre insan sağlığına pek çok fayda sağlamaktadır. Anason ne işe yarar, anason ya da anason çiçeğinin faydaları nelerdir sorusunun cevabı ise genel olarak şunlardır;

 • Sindirim sistemini düzenler
 • Gaz gidericidir
 • Pankreası uyarır
 • Balgam sökücü özelliği vardır
 • Mide bulantısı ve tiksintiyi ortadan kaldırır
 • İştahsızlığa iyi gelir
 • Uyku problemleri için birebirdir
 • İshal ve kusmayı önler
 • Beyin yorgunluğuna iyi gelir
 • Hazmı kolaylaştırır
 • Göğüslerin sıkı ve dolgun olmasını sağlar, sarkmayı engeller
 • Baş ağrılarına iyi gelir
 • Anne sütünü arttırır
 • Cinsel sağlığa olumlu etkisi vardır
 • Adet düzensizliğini önler
 • Sakinleştirici özelliği vardır ve migrene iyi gelir
 • Kalp dostudur, çarpıntıları giderir
 • Öksürüğe iyi gelir
 • Bronşit, astım gibi solunum yolları şikayetlerinin azalmasına yardımcı olur

Anasonun Zararları – Yan Etkileri Nelerdir?

Uygun ölçüde kullanıldığı sürece pek çok fayda sağlayan anason, aşırı kullanıldığında ise, algı zayıflaması, geçici körlük, reflekslerin zayıflaması, uyuşma gibi bazı problemlere sebep olabilir. Bu riskler çok sık görülmemekle birlikte yine de anason tüketiminde aşırıya kaçmamak en doğrusu olacaktır.

Hamilelerin ve adet döneminde olanların kullanması tavsiye edilmez.  Bu konuda mutlaka doktorunuza danışın.

Anason Nasıl ve Ne İçin Kullanılır?

Anason hoş kokusu ve farklı lezzetiyle çeşitli içeceklere aroma katmak için kullanılır. Yanı sıra yemeklere de eklenerek daha lezzetli yemekler yapılabilir. Fitoterapik özelliğe sahip olan anason yağı masaj ve güzellik salonlarında da sıkça kullanılmaktadır.

Migren, romatizma, vertigo, astım, mide krampları ve öksürük gibi pek çok rahatsızlığın bastırılmasında kullanılabilir. Emziren annelerin sütünün artmasında kullanılır. Anasonun bir diğer özelliği ise, oldukça etkili bir afrodizyak özelliğine sahip olmasıdır. Anason kökü, tohumları ve anason çiçeği çay olarak hazırlanıp tüketilebilir.

Anason Çayı Nasıl Hazırlanır?

Anason tohumu çayı: Bir çay kaşığı anason tohumunu 250 ml.suya ilave edin ve 20-30 saniye kadar kaynatın. Yemeklerden önce bu çayı tüketin. Bu kür ile hazımsızlık, bronşit ve öksürük gibi problemleriniz hafifleyecektir.

Anason meyvesi çayı: Haşlayıp ezdiğiniz 2 çay kaşığı anason meyvesini 250 ml kaynar suya ekleyin ve iyice karıştırın. Ana yemeklerden önce için. Bu karışım özellikle emziren anneler ve hazımsızlık sorunu olanla tavsiye edilir. Ayrıca bebeklerde gaz sorununu hafifletir ve rahat bir uyku uyumasına yardımcı olur. Bu karışımı birkaç saat içinde tüketin. Tüketemediğiniz anason çayını dökün.

Anason kökü çayı: 30 gr. anason kökünü 1 litre suda 30 dakika haşlayın ve yemeklerden sonra için. Özellikle adet sancılarına oldukça iyi gelen bir çaydır. Ancak, anasonun adet döneminde tüketilmesi tavsiye edilmez, öncesinde ya da sonrasında tüketin.

7 Yorum

 1. Biz küçükken annem bize gaz sancımız olduğunda içirirmiş anason, bir de uyumakta zorlandığımız zamanlarda 🙈
  Ben de çocuklarıma arada bir gaz sancısı için anason vermiştim.
  Ama bilmediğim daha ne çok faydası varmış.
  Yararlı yazın için teşekkür ediyorum.

 2. Anason kokusunu çok sevdiğim bir bitkidir. Zaman zaman çayını demler içerim. Bu kadar çok faydasının olduğunu bilmiyordum. Özellikle mideye ve gaz problemine çok iyi geliyor. Sanırım benim yaptığım çay türü tohumundan elde ediliyordu. Kökünü ve meyvesini gördüğümü hiç sanmıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu