Alzheimer Hastalığı Riskini Azaltan 10 Süper Gıda

Alzheimer hastalığı demansın en yaygın nedenlerinden biridir ve demans vakalarının neredeyse %70’inden sorumludur. Bu kronik hastalık genellikle hafif belirtilerle başlar ve zamanla kötüye gider.

Bu hastalığın kesin bir nedeni bilinmemekle birlikte, genetik faktörlerin ağır bastığı düşünülüyor. Alzheimer riski taşıyanların,  beslenme şekillerinde yapacakları bazı değişiklikler bu riski en aza indirebilir. Zira birçok gıda bilişsel sağlığı iyileştirme ve hastalık risklerini azaltma özelliğine sahiptir.

Alzheimer Hastalığı Riskini Azaltan Gıdalar

1. Yaban mersini: Yaban mersini, beyni serbest radikal hasarlardan koruyabilen antioksidanlar yönünden zengindir. Ayrıca vücudu Alzheimer, multipl skleroz ve Parkinson gibi dejeneratif hastalıklara neden olabilecek zararlı bileşenlerden korur. Bu meyveyi günün her saatinde mükemmel bir atıştırmalık olarak yiyebilirsiniz.

2. Lahana ve Diğer Yeşil Yapraklı Sebzeler: Lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler zihinsel işlevleri keskin tutmaya, bilişsel gerilemeyi önlemeye ve Alzheimer hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur. Lahana bilişsel sağlık için önemli olan B12 vitamini açısından zengin bir besin kaynağıdır.

Yeşil yapraklı sebzelerde buluna K vitamini zihinsel sağlık açısından son derece önemlidir. Bu nedenle günde 1-2 porsiyon kadar bu sebzelerden tüketmeniz Alzheimer riskinizin azalmasına yardımcı olabilir.

3. Yeşil Çay: Antioksidanlar bakımından zengin olan yeşilçay, mutlaka, Alzheimer riskini azaltan gıdalar listenizde bulunması gereken bir doğal şifacıdır. Antioksidan yapısı beyindeki sağlıklı kan damarlarının düzgün işlemesine yardımcı olur.

Ayrıca, yeşil çay içmek, en yaygın iki nörodejeneratif hastalık olan Alzheimer ve Parkinson’a bağlı olan beyindeki plak büyümesini durdurabilir. Beyninizin uzun vadeli sağlığını korumak için günde 2-3 bardak yeşil çay içebilirsiniz.

4. Tarçın: Hafıza sorunlarına yol açabilen beyin iltihabının azaltılmasına yardımcı olabilecek popüler baharatlardan biri tarçındır. Tarçın, beyne daha iyi kan akışı sağlayarak Alzheimer semptomlarını geciktirmenin yanı sıra önleme konusunda da etkilidir ve beyin fonksiyonlarını geliştirir.

Her gün bir fincan tarçın çayı içebilir, tatlılarınıza, içeceklerinize, meyve salatalarınıza vs. tarçın tozu katarak tüketebilirsiniz.

5. Somon: Somon gibi soğuk su balıkları, beyninizi genç ve dinç tutar aynı zamanda yaşa bağlı zihinsel problemleri azaltmaya yardımcı olabilir. Somonda bulunan omega-3 yağ asitleri, alzheimer ve demans hastalığına karşı korunmada büyük rol oynamaktadır.

Alzheimer riskini azaltmak için, haftada en az 1 kez somon veya diğer soğuk su balıklarından tüketmeniz faydalı olabilir.

6. Zerdeçal: Zerdeçal, beyin sağlığına faydalı antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olan curcumin adlı bir bileşen içerir. Anti-inflamatuar özelliği, Alzheimer hastalığı gibi bilişsel bozuklukların önde gelen nedenlerinden biri olan beyin iltihabını önleyebilir. Ayrıca, antioksidan gücü, beyindeki plak birikimini ortadan kaldırarak ve daha çok oksijen sağlayarak genel beyin sağlığını geliştirir.

Günlük olarak bir bardak zerdeçal ve ballı süt için ve beyninizi uzun yıllar sağlıklı tutmak için yemeklerinize zerdeçal ekleyin.

7. Zeytinyağı: Yapılan araştırmalar, sızma zeytinyağının öğrenme becerilerini ve hafızayı geliştirebileceğini, ayrıca beyinde oluşan hasarı tersine çevirebileceğini göstermiştir.

8. Hindistan Cevizi Yağı: Zeytinyağı gibi, hindistancevizi yağı da Alzheimer hastalığının yanı sıra demans riskini de azaltmada son derece faydalıdır. Hindistan cevizi yağındaki orta zincirli trigliseritler, alternatif bir beyin yakıtı olarak çalışan keton cisimlerinin kan seviyelerini arttırır ve bu da bilişsel performansın artmasına katkı sağlar.

Günlük 1 yemek kaşığı katar tüketilen hindistan cevizi yağı, her yaştan insanda bilişsel işlev ve hafızanın gelişmesine yardımcı olur.

9. Brokoli: Turpgillerden olan bu sebze, beyin işlevlerinde önemli bir rol oynayan zengin bir folat ve C vitamini kaynağıdır.

Yaşa bağlı bilişsel gerileme ve Alzheimer hastalığına karşı koruyucu bir işlevi olan brokoli, ayrıca içeriğindeki B vitaminleri sayesinde zihinsel dayanıklılığı arttırır ve hafızayı güçlendirir. Yanı sıra beyin yorgunluğu ve depresyon etkilerini de hafifletme konusunda fayda sağlar.

10. Ceviz: Cevizdeki antienflamatuar ve antioksidatif özellikler alzheimer riskini azaltmaya ve hatta önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca ceviz, beyin hücrelerini serbest radikal hasarlardan koruyabilen iyi bir çinko kaynağıdır. Uzmanlar, bilişsel sağlığı geliştirmek için günlük bir avuç ceviz yenmesini tavsiye ediyor.

4 Yorum

  1. Dogru ve saglikli beslenme hayatımızın bir parçası haline gelmekten çıkıyor son dönemlerde maalesef
    Ve yapılan bu yanlış beslenme ne yazık ki tüm hastalıkların başlangıcı oluyor
    Özellikle Fast food gıdalar çok zararlı ve bizleri direk hastalığa yönlendiriyor
    Ne güzel yazmışsın oysa sebzeler meyveler tüketildiler daha sağlıklı ve daha uzun yasayacağız ama ah bir de önem verilse

  2. Alzheimer riski gerçekten çok korkutucu. Ama her şeyin başı sağlıklı beslenmek. Doğal ve sağlıklı gıdalar her şeyin ilacı. Bu liste genellikle yediğim yiyecekleri içeriyor. Yemediklerime de daha çok ağırlık vermeye çalışacağım. Teşekkürler tavsiyeler için. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu