Alzheimer ve Demans Arasındaki Fark Nedir?

İnsan beyninin sağlıklı işleyişi hakkında  pek çok bilinmez var ve bu nedenle beyni etkileyen problemleri anlamak genellikle zordur. “Hafıza kaybı”, “ bunama” “demans” ve “alzheimer” terimleri çoğunlukla birbiriyle karıştırılsa veya birbirinin yerine kullanılsa da, aslında üçü de farklı şeyleri ifade eden kavramlardır.

Hafıza kaybı genellikle yaşlanma sürecinin bir parçası olabilir ve her zaman ciddi bir durumun belirtisi değildir. Fakat bazı durumlarda hem demans hem de Alzheimer’ın bir belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir.

Demans ve Alzheimer hastalığı ise yaşlılığın doğal bir parçası değildir ve mutlaka bir hekim tarafından ele alınmalıdır.

Alzheimer ve Demans Arasındaki Fark

Demans bir hastalık değildir –  kişinin zihinsel kabiliyetindeki azalmayı açıklayan geniş bir terimdir. Demans bellek, düşünme ve sosyal yeteneklerin zayıflaması ve hatta bu özelliklerin tamamen kaybedilmesi gibi çeşitli semptomlara sahiptir.

Alzheimer ise yaşlılarda demansın en yaygın nedeni olarak görülen bir hastalıktır. Alzheimer ve demansın semptomları üst üste gelse de, bir kişi Alzheimer hastalığıyla ilişkili olmayan bir demans da yaşayabilir.

Demans Nedir?

Demans, normal işlevlerini kesen beyin hücrelerinin zarar görmesinden kaynaklanır. Genellikle ilerleyicidir, bu da semptomların başlangıçta hafif ve zamanla kötüleştiği anlamına gelir. Farklı demans türleri beynin farklı bölgelerini etkiler ve bu nedenle farklı semptomlara sahiptir.

Bir kişinin beyin hücreleri hasar gördükçe, zihinsel işlevleri azalır. Demans tanısı konulacak bir durum için, aşağıdaki fonksiyonlardan en az ikisi ciddi şekilde bozulmuş olmalıdır:

• Bellek

• İletişim / dil becerisi

• Odaklanma ve dikkat yeteneği

• Akıl Yürütme

• Görsel algı

Doktorlar, bir kişinin tıbbi geçmişini inceleyerek, herhangi bir davranışsal / zihinsel anormallik olup olmadığını tespit için sorular sorarak, dikkat ve konuşma gibi zihinsel becerilerini test ederek ve diğer nedenleri dışlamak için standart tıbbi testler yaparak tanı koyarlar.

Demans Alzheimer veya başka bir hastalıktan kaynaklanabilir veya çevresel ve yaşamsal faktörlerin sonucu olabilir.

Alzheimer Hastalığı Nedir?

Alzheimer , hafızayı, düşünmeyi, dili ve davranışları etkileyen bir tür demans tetikleyicisidir. En fazla etkilenenler genellikle 60 yaş üstü olanlardır, ancak bazılarında erken başlangıçlı Alzheimer (40’larında veya 50’lerinde) teşhis edilebilir.

Alzheimer, beyin hücrelerinin normal işlevlerini yerine getirme yeteneğini bozan beyin dokusunun zarar görmesinin bir sonucudur. Zamanla, beyin hücreleri arasındaki bağlantılar kırılır, bireylerin genellikle günlük yaşamda tamamen başkalarına bağımlı olarak yaşamalarına yol açar.

Demansın önde gelen nedeni olan Alzheimer hastalığı, bugün yaşlıların % 5 ila 10’unda mevcut. Beyin hücrelerinin bozulmasına ve ölmesine neden olan, hastalıktan etkilenen insanın günlük görevleri yerine getirememesi gibi belirtileri olan ilerleyici bir hastalıktır.

Alzheimer hastalığının nedenleri, nasıl tedavi edileceği veya nasıl yönetilebileceği konusunda çok fazla araştırma yapılmaktadır. Çalışmalar hastalığın gelişmesindeki en büyük risk faktörünün yaş olduğunu göstermektedir. 65 yaş üstü insanların her türlü demans geliştirme riskleri oldukça yüksektir.

Bazı araştırmalar, bir aile öyküsünün hastalığın belli formları için riskinizi artırabileceğini göstermektedir. Yani bu hastalığın kalıtsal olması da mümkündür.

Bazı kişilerde semptomları iyileştirmeye ve yaşam kalitesini yükseltmeye yardımcı olacak tedaviler mevcut olsa da, Alzheimer için hali hazırda kesin bir tedavi yoktur.

Erken teşhis önemlidir çünkü mevcut tedaviler hastalığın erken evrelerinde daha etkili olmaktadır. Bununla birlikte, semptomlar çoğunlukla diğer yaygın hastalıkların semptomlarını veya yaşlanma ile birlikte beyin fonksiyonlarındaki normal değişimleri taklit ettiğinden teşhis etmek zor olabilmektedir.

Demans tipik olarak doktorlar tarafından tespit edilebilirken, Alzheimer için sağlam bir tanı koymak zordur. Fiziksel, nörolojik ve zihinsel değerlendirmeler, bir kişinin hastalığa sahip olup olmadığını doğru bir şekilde belirlemek için gereklidir. 

Alzheimer Hastalığı Aşamaları

Alzheimer her insanda farklı bir şekilde gelişebilir, ancak ilerlemenin genel aşamaları aşağıdaki gibidir:

1. Normal davranış – Beyindeki değişiklikler tanıdan 10 yıl kadar önce başlayabilir, ancak kişi bu süreçte herhangi bir belirti göstermeyebilir.

2. Hafif zihinsel gerileme – Kişi, kelimeleri ve isimleri unutabilir, soruları sürekli tekrarlar vs.

3. Orta dereceli zihinsel düşüş – Hafıza sorunları kötüleşebilir ve kendileriyle ilgili şeyleri bile unutabilirler; önemli tarihler gibi. Bazen nerede olduklarını da unutabilirler. Ayrıca giyinirken veya diğer günlük işleri yaparken kafaları karışabilir.

4. Şiddetli zihinsel düşüş  – İnsanları karıştırabilir ve isimleri yüzlerle ilişkilendiremezler.

5. Çok şiddetli zihinsel ve fiziksel düşüş – Hastalığın son aşamalarında, yemek yeme, yürüme ve diğer ihtiyaçlarının başkaları tarafından karşılanmasına ihtiyaç duyarlar.

Demans ve Alzheimer için bir tedavi var mı?

Alzheimer hastalığı veya bunama için henüz kesin bir tedavi yöntemi yok. Demansın nedenine bağlı olarak, doktorlar semptomları yönetmek veya yavaşlatmak için ilaç reçete edebilirler.

Alzheimer bir terminal hastalıktır, ancak araştırmacılar bu hastalık için aktif olarak bir tedavi arayışındalar. Davranışsal değişiklikler, hafıza kaybı, depresyon ve diğer semptomları yönetmek için ilaçlar reçete edilebilir. Ancak hastalığın etkilerini durdurmanın şu an için bir yolu bulunmamaktadır.

Yorumlar

  1. Alzheimer ve Demans Arasındaki Farkı çok güzel anlatmışsınız. Demans ismini duymuştum fakat bilgi sahibi değildim. bilgilendirme için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu