Alman Çoban Köpeği Hakkında Merak Edilenler

Alman çoban köpeği, isminden de anlaşılacağı üzere, Almanya kökenli bir köpek cinsidir. 1800’lerin sonlarında ehlileştirilmeye başlanan Alman çoban köpekleri, sıkı bir eğitimin ardından hızla gelişti.

Cesareti, sadakati ve sağlam içgüdüleri ile bilinen bu ırk mükemmel bir bekçi köpeği, polis köpeği, askeri köpek, körler için rehber köpek ve arama kurtarma köpeği olarak kullanılır. Birçok aile için de değerli bir evcil hayvandır.

Alman Çoban Köpeği Özellikleri

1- Alman çoban köpeğinin atletik, güçlü ve zeki olması doğru yetiştirildiğinde mükemmel bir aile köpeğine, koruma köpeğine ve görev köpeğine dönüşmesini sağlar.

2- Bu ırk, özellikle film yıldızları Strongheart ve daha sonra Rin Tin Tin sayesinde halkın dikkatini çekti. İlk rehber köpekler Alman çoban köpekleridir ve dünyanın en popüler köpek ırklarındandır.

3- İdeal boyları dişilerde 57,5 cm, erkeklerde ise 62,5 cm’dir. Kiloları ise dişilerde 22-32 , erkeklerde 35-40 kg arasındadır. Yüzü sert hatlıdır. Alnı kubbe şeklindedir, burnu uzundur ve burun mantarı siyahtır.

4- Sert yüz hatlarına sahiptir. Burnu uzun ve burun mantarı da siyahtır.

Alman Çoban Köpeği
Alman Çoban Köpeği

5- Alman kurtları fazla hassas bir mideye sahip olduklarından beslenmelerine dikkat edilmelidir.

6- Çenesi oldukça güçlü olduğundan, keskin ve sağlam ısırışlara sahiptir. Keyifli, zeki ve kendinden emin bakışları vardır. Kulakları geniş, dik ve birbirine paraleldir. Boynu uzundur ve hareket esnasında kaldırıp indirerek hızını ayarlar.

7- Alman çoban köpeği oldukça aktiftir ve  kendinden emin bir yapıya sahiptir. Eğitilmeye heveslidir ve görevlerini gönüllü olarak yapar.

8- Vefalı ve sahibine karşı sevgi doludur.

9- Alman Çoban Köpeklerinin, ortalama ömrü 12-13 yıldır.

10- Alman Çoban Köpekleri’nin farklı renklere sahip olanları da vardır. Genelde sarı- kahverengi, siyah – sarı renklerde olurlar. Nadir de olsa bütün tüyleri siyah, gri ve beyaz renkte olanlar da vardır. Daha önceleri siyah, gri ve beyaz renkli köpekler daha sık bulunurdu. Ancak farklı renklere ve çok renkli tüylere sahip köpekler laboratuvar ortamında DNA’ları değiştirilerek üretilip çoğaltılmıştır.

İLGİLİ: Evcil Köpek Sahibi Olmanın Şaşırtıcı Faydaları

11- Alman Çoban Köpeği aslen gridir…

Alman Çoban Köpeği
Alman Çoban Köpeği

12- Alman Çoban köpekleri çok çeşitli görevlerde kullanılırlar. Çoğunlukla polis köpekleri Alman çoban köpeklerinden oluşur. Çünkü, keskin koku alma yetenekleri sayesinde patlayıcı, uyuşturucu ve ceset kokularını  kolayca birbirinden ayırabilir ve tespit edebilirler. Öte yandan kaçakları bulma konusunda da son derece yetenekliler.

13- Ayrıca askerler tarafından da benzer görevlerde kullanılır. Askerleri tuzaklara veya düşmana karşı uyarırlar. Yanı sıra bu köpekler paraşütle atlama konusunda da kolaylıkla eğitilebilirler.

14- Alman Çoban Köpekleri, görevleri konusunda oldukça dikkatli ve konsantredirler.

15- Genellikle iş (görev) köpeği olarak kullanılan bu ırk korkusuz, dikkatli ve zekidir aynı zamanda öğrenmeye de çok isteklidir.

16- Üstün sadakati ve cesareti ile tanınır.

17- Alman Çoban köpekleri aileleri ile birlikte yaşamaktan çok keyif alırlar; ancak yabancılara karşı her zaman temkinlidirler.

18- Bu ırk uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmaz.

İLGİLİ: Köpekler Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Önemli Detay

Alman Çoban Köpeği
Alman Çoban Köpeği

19-Alman çoban köpekleri oldukça gelişmiş koruma içgüdülerine sahiptir. Bazen insanlara karşı saldırgan olabilirler. Bu durum dikkatsiz eğitimden kaynaklıdır. Özenle eğitilmiş ve sosyalleştirilmiş bir köpek diğer ev hayvanlarıyla, çocuklarla ve diğer insanlarla gayet uyumludur. Ancak, itaat eğitimleri erken yaşta başlamalıdır.

20- Bazı cinsleri çekingen ve huysuz olabilir. Bu karakterdeki köpekler korkudan kaynaklı ısırmaya eğilimlidirler.

21- Cezaya dayalı bir eğitim bu köpeklerde başarıya ulaşmaz.

22- Irk o kadar zeki ve eğitilmeye öylesine uygundur ki çoban köpeği, koruma köpeği, polis ve asker köpeği, körler için rehber köpek, arama ve kurtarma köpeği işinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

23- Alman çoban köpeği eğitim egzersizleri ile birlikte yoğun aktivitelerden hoşlanır ve yeterli egzersiz imkanı sağlanırsa apartman ortamında da yaşayabilir.

24- Bu ırkın mevsimsel tüy dökümü oldukça yoğun olabilir. Bu sebeple günlük olarak fırçalamak gerekir. Deri yağ dengesinin bozulmaması için ise yılda en fazla 2 kez yıkanmalıdır.

25- Alman Çoban Köpeği soğuk iklimleri sever.

26-Bahçeli evlerde bakımı çok daha uygundur.

2 Yorum

 1. Alman çoban köpeği özel bir dost gerçekten.
  Büyük, bahçeli evler için şahane bir evlat olabilir.
  Hem ve müsait değil hem de 2 kedim var, Alman çoban köpeğim olamayacak hiç:(
  Narkotik ekiplerle de birlikte çalışıp şahane işler çıkartan çok özel bir köpek.
  Ama bakımı bence hayli zor.
  Aslen gri olduklarını hiç bilmiyordum, çok teşekkürler paylaşım için.

  1. Gerçekten de çok özel bir köpek cinsi. Bakımı zor evet, çünkü çok fazla ilgi istiyor ve yeterli ilgiyi göremezse depresyona giriyor bu ırk. Yorum ve ziyaret için çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu