Alkali Su | Alkali Suyun Faydaları – Yan Etkileri ve Diğer Detaylar

Alkali su , asitli suyun tam tersidir ve diğer sulara göre pH seviyesi daha yüksektir. Çeşitli sağlık yararları sağladığı iddiası alkali suyun popülaritesini arttırmıştır.

Bugünün beslenme şekli; rafine şekerler, hidrojenize yağlar, yüksek fruktozlu mısır şurubu, fazla sodyum, sentetik hormonlar ve çeşitli katkı maddeleriyle doludur. Ayrıca stres ve uyku bozukluklarını da unutmayalım.Tüm bunlar hastalıkların gelişebileceği bir ortam hazırlar. Bunların yerine, organik sebze ve meyveleri tüketmek vücudunuzu daha alkali hale getirerek sizi asidozdan koruyabilir. Yanı sıra sağlıklı kilo vermenize de yardımcı olur.

Bununla birlikte, vücudunuzun gereğinden fazla alkali olması da hastalıklara yol açabilir. Bu sebeple kanın alkali-asidik dengesini korumak çok önemlidir.
Peki, alkali su içmek faydalı mı, bununla ilgili bilimsel deliller ve kanıtlanmış sağlık faydaları var mı?

Alkali Su Nedir?

Alkali su, vücut fonksiyonlarının doğru çalışması için kalsiyum , potasyum, sodyum ve magnezyum gibi önemli mineralleri içeren anti-oksidan özellikli sudur.

Alkali sudaki “alkali”, pH seviyesini belirtir. pH seviyesi, bir maddenin 0-14 arası bir ölçekte ne kadar asidik veya alkali olduğunu ölçen bir sayıdır. Örneğin, pH değeri 1 olan bir madde çok asidiktir, pH değeri 12 olan bir madde ise çok alkalidir. Normal içme suyu genelde 7 (nötr ) pH değerine sahiptir. Normal içilebilecek alkali su ise 8 veya 9 pH değerine sahiptir.

Vücut doğal olarak kanın asit-alkali dengesini korumaya çalışır. Ancak vücudunuz aşırı asidik olduğunda, sistem dengeyi korumak için daha çok enerji harcar ve bu durum hücrelerde gerginliğe yol açar. Alkali su vücuttaki asit seviyesini, nötralize etmeye yardımcı olabilir! İçtiğiniz suyun pH seviyesi çok düşükse ya da çok yüksekse bu olumsuz etkilere yol açar.

Alkali Suyun Faydaları

Alkali su sağlığa pek çok faydası olduğu düşüncesiyle son zamanlarda oldukça popüler hale geldi. Alkali su savunucuları, bu suyun kan dolaşımındaki asidi nötralize edebileceğini, bir antioksidan olarak hareket edebileceğini, metabolizmayı hızlandıracağını, hastalıkları tedavi edebileceğini hatta hastalıkları önleyebileceğini düşünüyor! Ancak bu konu biraz tartışmalıdır.

Yeterli araştırma ve kanıt olmamasına rağmen alkali su savunucuları aşağıdaki sağlık faydalarının bu su sayesinde sağlanabileceğine inanıyorlar.

Alkali suyun genel sağlığa faydaları:

 • Kemik sağlığını destekler
 • Kanser direncini arttırır
 • Reflü için faydalıdır
 • Kan basıncını ve şekeri dengeler
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Kolon temizleme işlevi vardır
 • Yaşlanma belirtilerini geciktirir
 • Cilt sağlığını korur
 • Sağlıklı kilo vermeyi sağlar

Olası Riskler ve Yan Etkiler

Alkali içme suyu güvenli kabul edilse bile, olumsuz yan etkilere yol açabilir; genel bir alkali fazlalığı gastrointestinal (mide, bağırsak) sorunlara ve ciltte tahrişlere sebep olabilir.

Aşırı alkalinite vücudun pH’ını bozabilir ve alkaloza yol açabilir. Alkaloz ise kemik sağlığını etkileyebilecek olan serbest kalsiyumun azalmasına neden olabilir ve bu durumda mide bulantısı – titreme – kaslarda seğirme – zihnin bulanması – kusma gibi semptomlar görülebilir.

Alkali Su Tartışmaları

Her hikayenin iki yüzü vardır ve alkali su tartışmaları da buna dahildir. Alkali su içmenin faydaları konusunda yeteri kadar araştırma yapılmadığından, kesin olarak onaylamak ya da reddetmek doğru olmaz.

Alkali su savunucuları, bu suyun bir dizi sağlık faydası olduğunu iddia eder. Karşı taraf ise, bir takım faydaları olabileceğini, ancak faydaların yüksek pH seviyesinde alkali sudan veya içerdiği minerallerden kaynaklanıp kaynaklanmadığından emin değiller. Zira hem yeterli araştırma yapılmamış hem de yapılan ufak tefek araştırma sonuçları kesin kanıtlar ortaya koymamıştır.

İnsan vücudu sabit bir alkali durumda yaşamaya programlanmamıştır. Yüksek seviyede alkali suyun sürekli olarak tüketilmesi, vücudunuzun hassas dengesini bozabilir ve sağlığınıza zarar verebilir.

İlgili: Alkali diyet: Kronik hastalıklarla mücadelenin ve uzun ömrün anahtarı!

Bilimsel Araştırmalar

Bilimsel bilgide aramak gereken en önemli şey, tartışmanın iki tarafını da temsil eden bir sonuçtur.
Uluslararası Spor-Beslenme Dergisi tarafından yapılan bir araştırmada, pH seviyesi 10.0 olan alkali su üretmek için alkali çözücü bir takviye maddesi kullanıldı. Dört haftanın sonunda, alkali su tüketen katılımcıların, normal su içenlere kıyasla kanlarında hidrasyon ve asit-baz dengesinin arttığı saptandı.

Postmenopozal dönemde olan 67 kadın üzerinde 84 gün boyunca yapılan bir başka çalışmada, “kısa süreli magnezyum bikarbonat katkılı kaynak suyu tüketimi, magnezyum ve idrar pH’ını arttırdı. Kemikler ya da kardiyovasküler risk faktörleri üzerinde herhangi bir etki görülmedi. Biyolojik Kimya Dergisinde yayınlanan bir araştırmada, aşırı miktarda alkali olan vücutta; sinir sistemini etkileyen sayısız problem, zihinsel işlevlerde azalma, solunum sıkıntıları ve hücre ölümleri olabileceği ortaya kondu.

Bu konudaki sınırlı, yetersiz bilgiler kafa karışıklıklarına sebep olabilir. Ancak bildiğimiz ve kesin olan şu ki, alkali oranının çok fazla ya da olması gerekenin çok altında olması vücuda ciddi zararlar verir. Yani her konuda olduğu gibi bu işin de anahtarı “denge”dir.

Vücudunuzun pH Dengesini Koruyun

Bol miktarda taze sebze ve meyvelerle dolu, sağlıklı beslenme açısından zengin bir yaşam tarzı, pH dengesini korumanın en iyi yoludur. Piyasaya sunulan yapay alkali sular, vücudunuzun ihtiyacı olan gıdalardan gelen gerekli vitamin ve minerallerin yerini alamaz.

Doğal alkali su içmek, doğal mineraller içerdiğinden genellikle güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, yapay alkali sular konusunda dikkatli olmakta fayda var. Yapay alkali sular, muhtemelen çok az miktarda mineral içerir ve bu durum ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Alkali su nasıl temin edilir?

Alkali su, sağlık ürünleri satılan birçok market ve eczanelerden satın alınabilir. Ancak evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz ki, bu sizin için daha sağlıklı bir yol olur.

İhtiyacınız olan sadece limon, sodyum bikarbonat ve su. Limon her ne kadar asidik olsa da suyun bileşimini değiştirebilecek mineraller içerir. pH damlalarından da ilave ederek suyu daha alkali hale getirebilirsiniz. Yalnız musluk sularında çeşitli katkı maddeleri olacağından alkali su hazırlarken arıtılmış ya da kaynatılmış su kullanmanız gerekir.

Bunun dışında aşağıdakilerden de doğal alkali içecekler hazırlayabilirsiniz:

 • Lahana, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler
 • Kuşkonmaz
 • Maydanoz
 • üzüm
 • Deniz yosunu
 • Buğday çimi suyu
 • Karpuz
 • Brokoli
 • Kereviz
 • Havuç
 • Elma

6 Yorum

 1. Alkali su hakkında güzel bilgiler vermişsiniz. Evde meyve ve sebzelerden alkali su yapmak en doğalı. O yüzden en çok brokoli ve maydanoz ile yapıyorum. Teşekkürler.

  1. Yazıda da vurgulandığı üzere, her konuda olduğu gibi alkali su konusunda da anahtar sözcük “denge”‘dir. Vücudun alkali düzeyini dengede tutmak ve alkali su konusunda aşırıya kaçmamak en sağlıklı yol olacaktır. Yorum için teşekkürler, sağlıkla kalın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu