Alıç Meyvesinin Faydaları ve Alıç Sirkesi Tarifi

Gülgiller familyasına ait olan alıç ülkemizin soğuk ve kurak bölgelerinde yetişir. Aluç, alınç, ekşimuşmula, barutağacı, veya yemişen olarak da adlandırılır. Genellikle dağ eteklerinde ve güneş alan ormanlık alanlarda yetişir. Yuvarlak bir görünüme sahiptir.

Ana yurdu kuzey Avrupa bölgesidir. Kırmızı, beyaz, sarı, yeşil ve pembe tonlarda olan alıç, rengine göre ekşi ve tatlı tatlara sahip bir meyvedir. Alıç çayı ve alıç sirkesi de yapılabilen alıç bitkisinin çeşitli sağlık problemlerine iyi geldiği düşünülüyor.

Alıç Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Alıç, 1800’lü yıllarda, dolaşım sistemi ve solunum hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktaydı. Günümüzde ise kalp hastalıkları, hipertansiyon ve damar sertliği gibi hastalıklar için alternatif olarak kullanılır. Ayrıca sinirleri yatıştırır, idrar söktürür ve ishale iyi gelir. Aynı zamanda migren, baş ağrısı, göğüs ağrısı, bağırsak enfeksiyonları, mide rahatsızlıkları ve uyku düzensizliğine karşı oldukça etkilidir.

Alıç meyvesi hücre zarını ve DNA’nın yapısını yeniler, kandaki LDL (kötü kolesterol) ve trigliserit (kandaki yağ) oranlarını düşürür yine kalp ve akciğer çevresindeki yağlanmayı önler.

Stres, anksiyete ve depresyona iyi gelir. Kan damarlarını genişletip kan akışını hızlandırır.

Alıç çerisinde bulunan antioksidanlar cilt sağlığını geliştir. Egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Sağlık bakımından birçok faydası olan alıç aynı zamanda hazmı kolaylaştırır.

»» Egzama İçin Uçucu Yağlar – Bu 7 Doğal Yağla Egzama Semptomlarından Kurtulun!

Nasıl Kullanılır?

Meyve olarak tüketilebilen alıç, aynı zamanda  çay ve alıç sirkesi olarak da tüketilebilir.

Alıç çayı, cildi temizler ve ciltteki iyileşmeyen yaraların tedavisine yardımcı olur, stresi azaltır, sakinleştirir ve rahatlıkla uyumanıza yardımcı olur. Vücuda enerji verir, endişe ve kaygı gibi psikolojik rahatsızlıkları giderir, kan dolaşımını düzenler, baş ağrısını azaltır, kas spazmlarına iyi gelir.

Alıç Çayı Nasıl Yapılır?

Bir su bardağı kaynamış suyun içerisine bir miktar alıç yaprağı ve meyvesi eklenir, 10-15 dakika demlemeye bırakıldıktan sonra süzülüp tüketilir.

Alıç Sirkesi, tansiyonu dengeler, göğüs ağrısını hafifletir, böbrek rahatsızlıklarına iyi gelir, kadınlarda menopoz döneminin rahat geçmesine yardımcı olur. Özellikle kış aylarında sık sık yaşanan grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı fayda sağlar, şeker hastalığına iyi gelir, içerisinde bulunan antioksidan ile kalp krizi ve felç riskini düşürür, beyni ve hafızayı güçlendirir.

Bir bardak su içerisine bir çay kaşığı alıç sirkesi eklenip tüketildiğinde idrar yolu enfeksiyonunu gidermeye yardımcı olur, yanı sıra yağ yakmada etkili olduğu için zayıflamaya da katkı sağlar. Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur fakat devamlı ilaç kullanımında doktorunuza danışmanızı öneririz.

Alıç Sirkesi Yapımı

Malzemeler

  • 2 kg alıç
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 fincan sirke
  • 5 kiloluk kavanoz
  • alabildiğince su
  • 1 adet tülbent

Yapılışı: Kavanozun içerisine alıçlar eklenir, üzerine alabildiğince su eklenir, ardından bal ve sirke eklenir, tahta kaşık yardımıyla karıştırıp kavanozun ağzı tülbent ile kapatılır. Bu karışım 30 gün boyunca her gün tahta kaşık yardımı ile karıştırılır. Daha sonra hiç karıştırmadan 1-2 ay daha bekletilir. Hazır olduğunda süzülüp cam şişelere doldurulur.

3 Yorum

  1. Alıç deyince çocukluğuma gittim. Çok severim. Fayda ve zararlarını bilmiyordum. Zararına çok şaşırdım. Hamilelerin dikkatli olması gerek!

  2. Alıçı toplaması zor ama yemesi güzeldir. 🙂 alıçın sirkesini ilk defa duydum. bizim buralarda alıçın marmelatı yapılır çok ta güzel olur.
    bilgilendirme için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu