Alıç Nedir? Alıçın ve Alıç sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Gülgiller familyasına ait olan alıç, ülkemizin soğuk ve kurak bölgelerinde yetişir. Aluç, alınç, ekşimuşmula, barutağacı, veya yemişen olarak da adlandırılır.  Geliştikçe yükselebilen dikenli dalları olan bir ağaçtır. Genellikle dağ eteklerinde, güneş alan ormanlık alanlarda yetişir. Yuvarlak bir görünüme sahiptir. Küçüklerine akdiken ismi verilir ve İlkbahar aylarında çiçek açmaya başlar.

Ana yurdu kuzey Avrupa bölgesidir. Kırmızı, beyaz, sarı, yeşil ve pembe tonlarda olan alıç, rengine göre ekşi ve tatlı tatlara sahip bir meyvedir. Alıç çayı ve alıç sirkesi de yapılabilen alıç bitkisi birçok hastalık ve rahatsızlık için tedavi edici özelliklere sahiptir.

Alıç Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Alıç, 1800’lü yıllarda Amerika’da , dolaşım sistemi ve solunum hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktaydı. Günümüzde ise kalp ritmi bozukluğu, kalp çarpıntıları, kalp kaslarının güçsüzleşmesi, hipertansiyon ve damar sertliği gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Kalp rahatsızlıkları dışında, sinir sistemini yatıştırır, idrarı söktürür, ishali keser ve spazmları giderir. Aynı zamanda migren, baş ağrısı ve göğüs ağrısı, bağırsak enfeksiyonları, mide rahatsızlıkları ve uyku düzensizliğine karşı oldukça etkilidir.

Alıç meyvesi hücre zarını ve DNA’nın yapısını yeniler, kandaki LDL (kötü kolesterol) ve trigliserit (kandaki yağ) oranlarını düşürür yine kalp ve akciğer çevresindeki yağlanmayı önler. Faranjit ve anjin’e iyi gelir. CHF ( konjestif kalp yetmezliği ), kalp ve kan damar hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Stres, anksiyete ve depresyon gibi ruhsal rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı olur. Alıç çayı sinirlilik haline iyi gelir. Kroner kan damarlarını genişletip kan akışını hızlandırır ve bu nedenle insan vücuduna dinçlik ve canlılık hissi verir.

Alıç çerisinde bulunan antioksidan cildi temizler ve korur. Cilt üzerinde oluşan yara, akne ve sivilceleri giderir. Egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Sağlık bakımından birçok faydası olan alıç aynı zamanda hazmı kolaylaştırır, iyi bir kalori yakıcıdır.

Nasıl Kullanılır?

Meyve olarak tüketilebilen alıç, aynı zamanda  çay ve alıç sirkesi olarak da tüketilebilir.

Alıç çayı, cildi temizler ve ciltteki iyileşmeyen yaraların tedavisine yardımcı olur yine cilt rahatsızlığı olan sedef ve egzemaya iyi gelir, stresi azaltır, sakinleştirir ve rahatlıkla uyumanıza yardımcı olur, vücuda enerji verir, endişe ve kaygı gibi psikolojik rahatsızlıkları giderir, kan dolaşımını düzenler, baş ağrısını azaltır, kas spazmlarına iyi gelir.

Alıç çayı nasıl yapılır?

Bir su bardağı kaynamış suyun içerisine bir tatlı kaşığı alıç yaprağı-meyvesi karışımı eklenir, 10-15 dakika demlemeye bırakıldıktan sonra süzülüp tüketilir.

Alıç Sirkesi, tansiyonu dengeler, göğüs ağrısını hafifletir, böbrek rahatsızlıklarına iyi gelir, kadınlarda yumurtalıklara etki eder ve menopoz döneminin rahat geçmesine yardımcı olur, özellikle kış aylarında sık sık yaşanan grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı fayda sağlar, şeker hastalığına iyi gelir, içerisinde bulunan antioksidan ile kalp krizi ve felç riskini düşürür, beyni ve hafızayı güçlendirir, idrar söktürür.

Bir bardak su içerisine bir çay kaşığı alıç sirkesi eklenip tüketildiğinde idrar yolu enfeksiyonunu gidermede yardımcı olur, panik atak hastalarında kullanılır, yağ yakmada etkili olduğu için zayıflamaya da katkı sağlar, mide sağlığını güçlendirir. Hiç bir yan etkisi yoktur fakat devamlı ilaç kullanımında doktorunuza başvurmanız gerekir.

Alıç sirkesi yapımı

Malzemeler

 • 2 kg alıç
 • 1 yemek kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 fincan sirke
 • 5 kiloluk kavanoz
 • alabildiğince su
 • 1 adet tülbent

Yapılışı: Kavanozun içerisine alıçlar eklenir, üzerine alabildiğince su eklenir, ardından bal tuz ve sirke eklenir, tahta kaşık yardımıyla karıştırıp kavanozun ağzı tülbent ile kapatılır. Bu karışım 30 gün boyunca her gün tahta kaşık yardımı ile karıştırılır. 90 günün sonunda süzülüp cam şişelere doldurulur.

Kullanılışı: Bir tatlı kaşığı alıç sirkesi bir çay bardağı suya karıştırılarak hazırlanır ve sabah-akşam aç ya da tok karnına tüketilir. Etkisi 1 ayda görülür.

Zararları ve yan etkileri

Alıç tüketiminde çok nadir de olsa aşağıdaki yan etkilere rastlanabilir. Bu sebeple aşırı tüketiminden kaçının. Herhangi bir sağlık probleminiz varsa kullanmadan önce doktorunuza danışın.

 • Kalp ve damar rahatsızlıklarına iyi gelir fakat gereğinden fazla tüketildiğinde kalp çarpıntısını arttırarak göğüs ağrılarına sebep olur.
 • Kan basıncı düzenleyici ilaçlar ile birlikte kullanıldığında kalp sağlığı için zararlı olabilir.

3 Yorum

 1. Alıçı toplaması zor ama yemesi güzeldir. 🙂 alıçın sirkesini ilk defa duydum. bizim buralarda alıçın marmelatı yapılır çok ta güzel olur.
  bilgilendirme için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı