Akupunktur Nedir, Nasıl Uygulanır? Akupunktur ile Zayıflama Mümkün mü?

Tamamlayıcı tıp yöntemlerinden biri olan Akupunktur, Çin’liler tarafından geliştirilmiş ve yaklaşık 5000 yıllık geçmişi olan bir tedavi şeklidir. Ülkemizde hala bu uygulama faydalı mı zararlı mı tartışmaları sürerken Uzak Doğu, ABD, İngiltere, Fransa gibi bir çok ülkede oldukça yaygın olarak, çeşitli sağlık problemlerinin tedavisinde akupunktur tedavisi uygulanmaktadır. Türkiye’de ise henüz yeteri kadar ilgi görmese de alanında uzman kişiler tarafından yönetilen akupunktur merkezleri bulunmaktadır.

Akupunktur nedir?

Akupunktur, vücudun belirli noktalarına ve çeşitli derinliklere özel iğnelerin batırılmasıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir. Akupunktur Latincede “Akus” (batırmak), “Punktura” (nokta) anlamına gelen kelimelerin birleşiminden oluşur.

Araştırmalara göre, ağrıların hafifletilmesinden, çeşitli hastalık ve şikayetlere kadar bir dizi sorun için akupunktur tedavisi kullanılabilmektedir. Ancak akupunktur yöntemi hala araştırma aşamasındadır ve tartışmalı bir konudur.

Geleneksel Çin tıbbına göre, sağlıklı bir beden “qi” veya “chi” olarak bilinen yaşam döngüsünün “yin-yang“ının uyumlu bir denge içinde olmasının bir sonucudur. Yani hastalıklar enerji dengesizliğinden dolayı ortaya çıkar.

Yine geleneksel Çin tıbbı teorisine göre akupunktur noktaları hayati enerjinin geçtiği meridyenler üzerindedir. Bu meridyenler ve enerji akışına vücudun 350 akupunktur noktası üzerinden ulaşılabilir ve iğnelerin uygun noktalara batırılmasıyla enerji akışının tekrar dengelendiği savunulur.

Bahsi geçen bu meridyen ve akupunktur noktalarının varlığına dair yeterli bilimsel kanıt yoktur ancak, bir çok çalışma akupunktur tedavisinin bazı durumlarda gerçekten işe yaradığını göstermektedir.

Akupunktur Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Uygulama genel olarak şu şekildedir:

 • Öncelikle bir uzman hastayı muayene eder ve problemlerini saptar. Daha sonra problemin durumuna bağlı olarak bir veya daha fazla ince, steril ve tek kullanımlık akupunktur iğneleri ile akupunktur tedavisine başlar. İğnenin yerleştirileceği bölgeye göre hasta sırt üstü, yüz üstü ya da yan yatırılır. İğneler yerleştirilmeye başlanır. Hasta hafif bir batma ve karıncalanma hissi duyabilir. Nispeten ağrısız bir uygulamadır.

Bazı durumlarda iğneler batırıldıktan sonra elektrik akımıyla sinir ve kasların daha iyi uyarılması sağlanır. İğneler genellikle 5 dakika ile 30 dakika arasında vücutta kalır. Daha sonra yavaşça çıkarılır.

 • Tedavi seansları kişiden kişiye değişir. Kronik problemleri olanların tedavisi birkaç ay boyunca haftada bir tedavi şeklinde olabilir. Akut rahatsızlıklar genellikle 8-12 seans sürmektedir.

Bazı bilim insanları akupunkturun mantığını  açıklarken nörobilim kullanmışlardır. Buna göre akupunktur noktaları sinir, kas ve bağ dokusunun uyarılabileceği bölgeler olarak açıklanır. Bu bölgelerin uyarılması kan akışını arttırır ve aynı zamanda vücudun doğal ağrı kesicilerinin aktivitesini tetikler.

Akupunkturun faydaları nelerdir ve hangi hastalıklar için kullanılır?

Doğru bir şekilde uygulandığında oldukça güvenlidir ve çok nadir yan etkileri görülür. Ayrıca diğer tedavi yöntemleriyle etkili bir şekilde kombine edilebilir. Ağrı kesici ilaç kullanımının uygun olmadığı hastalar için akupunktur tedavisi uygulanabilir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2003 yılında akupunkturun bir dizi hastalık ve rahatsızlığa iyi geldiğini açıklamıştır. Bu hastalıklardan bazıları şunlardır:

 • Hiper tansiyon,
 • Ülser dahil bazı mide rahatsızlıkları,
 • Dizanteri,
 • Çeşitli enfeksiyon tedavileri,
 • Kemoterapi kaynaklı bulantı ve kusma,
 • Romatoid artrit,
 • Siyatik,
 • Diş ağrısı,
 • Migren dahil çeşitli baş ağrıları,
 • Kabızlık,
 • Kronik Yorgunluk,
 • Baş dönmesi,
 • Omurga ağrıları,
 • Enflamatuar hastalıklar,
 • İdrar problemleri,
 • Eklem ağrıları,
 • Beslenme problemleri,
 • Vasküler demans,
 • Boyun tutulması,
 • Ameliyat sonrası hızlı iyileşme.
 • Ayrıca sigara, alkol ve madde bağımlılığı gibi alışkanlıkların bırakılmasında da akupunkturun başarılı olduğunu destekleyen bir çok araştırma mevcut.

Akupunktur ile Zayıflama

Bir çok alışkanlığı kontrol altına alma ve kötü alışkanlıkları tedavi etme konusunda gayet başarılı olan akupunktur, zayıflama konusunda da etkili sonuçlar vermektedir.

Fazla kilolar genellikle yanlış beslenme alışkanlıklarından kaynaklıdır ve akupunktur tedavi ile kişinin beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı değiştirilerek zayıflaması mümkün hale gelebilmektedir.

Yeni alışkanlıklar edinme konusunda akupunkturun büyük kolaylık sağladığı biliniyor. Bu kolaylıklar genel olarak şu şekildedir:

 • İştahı düzenler
 • Halsizliği önler
 • Mide asiditesini kontrol altına alır
 • Metabolizmayı düzenler
 • Akupunkturla vücutta endorfin ve serotonin seviyeleri artar. Bu sayede kendi kendine yapılan diyetlerin yarattığı mutsuzluk ve huzursuzluk sıkıntıları akupunktur ile zayıflama tedavisiyle ortadan kalkar.
 • Bu uygulama hastada sedasyon ve trankilizan (sakinleştirici) etkisi yaratarak, diyetin daha kolay ve dayanılır olmasına yardımcı olur.

Akupunktur ile sigara bırakma

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Akupunktur Uygulama Kliniği Sorumlu Hekimi Dr. Berna Atay, akupunkturla sigara bırakma işlemini şu şekilde açıklıyor;

Nikotin beyinde endorfin sağlayan reseptörleri, yani sinir uçlarını durdurur. Sigara içilmediğinde, nikotin ortadan kalktığında, kulakta tespit edilmiş refleks noktalarına takılan akupunktur iğneleri veya lazer akupunktur, bu sinir uçlarını uyararak endorfinlerin salınmasını sağlar. Bu da kişinin sakinleşmesine, keyif ve huzur bulmasına, yoksunluk belirtilerinin (gerginlik, sinirlilik, uyku kalitesinin bozulması, yorgunluk, dilde ve başta uyuşma, boşluk hissi, konsantrasyon azlığı, dikkat eksikliği, baş ağrısı, ishal veya kabızlık ve iştah artışı) azalmasına neden olur. Bu belirtiler geçicidir ve vücudun kendini onardığını gösterir. Sigarayı bırakmak isteyen herkeste tüm yoksunluk belirtileri ortaya çıkmaz tabii. Belirtiler ilk 72 saatte şiddetlenir ve 7 ila 10 gün içinde azalarak ortadan kalkar.

Akupunktur nikotinsiz kalan vücudun gösterdiği belirtileri baskılayarak, vücudu sigarasız bir yaşama hazırlar. Modern akupunktur merkezleri genellikle akupunkturla birlikte diğer tamamlayıcı tıp yöntemlerini de kullanır.

Bu yöntemlerden Nöralterapi yöntemi ve Homeopatik solisyonlar vücuttaki nikotinin hızlı bir şekilde atılmasını sağlayarak detoksifikasyon işlevi görürler. SOE (Singlet Oxygene Therapy) ise sigaradan dolayı oksijensiz kalan dokulara oksijen sağlar.

Detoksifikasyonu sağlanan vücut ilerleyen süreçte nikotin ihtiyacı hissetmez. Akupunkturla sigara bırakma işlemi için genellikle bağımlılık düzeyine göre 2-3 seans yeterli olur.

Akupunktur tedavisinin riskleri ve yan etkileri var mı?

Genellikle iğnelerin steril olmaması ya da kusurlu iğnelerin kullanılması ve iğnelerin yanlış noktalara batırılmasıyla bazı yan etkiler görülebilir. Özellikle kanser hastaları için akupunktur iğnelerinin steril olması hayati önem taşır.

Çünkü kemoterapi ve radyoterapi süreci bağışıklık sistemini zayıflattığından, bulaşabilecek herhangi bir enfeksiyon hastayı zor bir duruma sokabilir. Bu sebeple akupunktur merkezi seçerken akupunktur uygulayacak kişilerin mutlaka alanında uzman olduklarından ve kullanılan iğnelerin tek kullanımlık steril iğneler olduğundan emin olun.

Tedavi sırasında ve sonrasında görülebilecek olası yan etkiler şunlardır:

 • Eklem yerlerinde ağrı, kanama ve morarma
 • Steril olmayan iğnelerden kaynaklı enfeksiyon
 • Nadiren, iğnenin iç organlara zarar vermesi
 • Baş dönmesi, sersemlik, halsizlik
 • İğne korkusundan kaynaklı tansiyon dengesizliği
 • Metal alerjisi olanlarda, iğnenin batırıldığı bölgelerde yara oluşması. Bu gibi durumlarda lazerle akupunktur tedavisi tavsiye edilir.

İlginizi çekebilir: Duygusal Özgürlük Tekniği : Yüzünüzdeki 5 Noktaya Dokunarak Stresten Kurtulun!

Akupunktur İğneleri 

Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), akupunktur iğnelerini tıbbi cihazlar olarak düzenler (bknz.) Üretim ve etiketlerinin belirli standartları karşılaması gerekir.

İğneler mutlaka steril olmalı ve lisanslı bir uygulayıcı tarafından tek kullanım için etiketlenmelidir. Bu iğneler sağlam ve paslanmaz çelikten olmalıdır. Ayrıca, iğneler çok incedir ve ağrı yaratmazlar. Akupunktur tedavisinde yaygın olarak çelik iğneler kullanılsa da, gümüş ve altın olanları da kullanılabilmektedir.

Akupunktur Noktaları

Zu San Li Noktası: Bu akupunktur noktasının üst karın organlarını, sindirimi kontrol eden ve vücudun genel enerjisini etkilediğine inanılıyor. Bu nokta diz kapaklarının altında bulunur. Zu San Li Akupunktur Noktası

Yerini tam olarak saptayabilmek için avuç içiniz diz kapağınızı kapatacak ve parmaklarınız aşağı bakacak şekilde dizinizin üzerine yerleştirin (sağ bacak için sağ el, sol bacak için sol el).

Elinizi yerleştirdiğinizde serçe parmağınızla yüzük parmağınız arasında kalan kısım Zu San Li noktası olarak tanımlanır.

Sanjinjao Akupunktur Noktası: Dalak meridyeni boyunca yer alan sanyinjiao’nun alt karın organlarını ve parasempatik sinir sistemini etkilediği düşünülmektedir. Sanjinjao akupunktur noktası

Bu nokta, ayak bileğinin arkasında ve biraz yukarısında bulunur.

Bölgeye 3 dakika kadar dairesel hareketlerle masaj yapın.

Zhongwan Akupunktur Noktası: Zhongwan’ın üst karın organlarının yanı sıra mide ve bağırsaklar gibi sindirimle ilgili organları da etkiler. 

Zhongwan Akupunktur Noktası Bu bölge göbeğin 3-4 santim yukarısında bulunur.

İki parmağınızı bu noktaya yerleştirerek (fazla baskı uygulamamaya dikkat edin), 3 dakika kadar dairesel hareketlerle masaj yapın.

Renzhong Akupunktur Noktası: Bu bölgenin özellikle obezite üzerinde oldukça etkili olduğu düşünülüyor.

Bu bölge üst dudak ve burun arasında kalan kısımdadır. Bu bölgeye masaj yapmak için, bir parmağınızı renzhong noktasına yerleştirin ve sıkı bir baskı uygulayarak 3 dakika kadar dairesel hareketlerle masaj yapın.

Zayıflamak için akupunktur noktaları ya da ağrılar, kabızlık gibi sorunlar için akupunktur noktalarını merak ediyorsanız, yukarıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

 1. Akupunktur nedir? Akupunktur, vücudun belirli noktalarına ve çeşitli derinliklere özel iğnelerin batırılmasıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir.
 2. Akupunktur Güvenli midir? Akupunktur son derece güvenlidir. Lisanslı bir Akupunktur uzmanı, sağlık yönetmeliklerine uygun olarak uygun şekilde sterilize edilmiş iğneler kullanır.
 3. Akupunktur ağrı yapar mı? Akupunktur tedavileri ağrılı değildir. İğne batırıldığında hafif bir sızı hissedilebilir, ancak seans başladıktan sonra birçok hasta çok rahatlamış hisseder ve hatta uykuya dalar.
 4. Hamilelikte akupunktur yaptırılır mı? Akupunktur hamilelik sırasında güvenlidir ve birçok hamilelik ve doğum sonrası koşulların hafifletilmesine yardımcı olabilir. Hamilelik sırasında kontrendike olan bazı akupunktur noktaları olduğundan, hamileyseniz pratisyen hekime bilgi vermeniz önemlidir. Embriyo gelişimine yardımcı olmak, düşük yapmayı önlemek ve ortaya çıkabilecek diğer semptomları gidermek için özellikle ilk üç aylık dönemde yaptırılması tavsiye edilir.
 5. Akupunkturun avantajı nedir? Akupunkturun en iyi avantajı, sağlığı optimize etmenin ilaçsız bir yolu olmasıdır. Uyuşturucularla, insanlar genellikle bir tolerans geliştirir veya aynı gerekli etkiyi elde etmek için dozajın artırılmasına ihtiyaç duyulur. Ancak akupunktur için böyle bir durum söz konusu değil.
 6. Akupunktur neye iyi gelir? Akupunktur hem akut hem de kronik bir dizi hastalığı tedavi edebilir. Kas-iskelet sistemi sorunları (sırt ağrısı, boyun ağrısı, artrit, tendinit ve diğerleri), sindirim sorunları, migren baş ağrıları, anksiyete, depresyon, uykusuzluk, alerji, astım ve daha fazlasını iyileştirmek için uygulanabilir. Herkes farklı yanıt verdiğinden, tedavi seanslarının sayısı ihtiyaçlarına göre herkes için değişiklik gösterecektir.
 7. Akupunktur öncesi ve sonrasında neler yapılmalı? Aç karnına akupunktur yaptırmak, sonrasında baş dönmesi veya yorgunluk hissetmenize neden olabilir, bu nedenle tedavinizden birkaç saat önce hafif bir şeyler yemeniz en iyisidir. Çok doyurucu olmayan ama sizi çok aç bırakmayan bir şeyler yiyin. Tedaviden sonra bol su içmeyi ve sağlıklı beslenmeyi unutmayın.
 8. Akupunktur fiyat tarifesi nedir? Güncel fiyatlar için akupunktur merkezlerine danışmanızı öneririz.

6 Yorum

 1. Akapunktur ülkemizde uygulanmaya başladı.. Özellikle ağrı dindirme konusunda çok etkli..Faydaları ve uygulama alanları net olarak anlatılmış makale için hazirlayanlara teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu