Ağrılardan Kurtulmayı Sağlayan 10 Yoga Egzersizi

Sırt ağrınız mı var? Yoksa adet sancısı mı çekiyorsunuz? Peki ya kulak çınlaması? Tüm bu ağrılara katlanmak zorunda değilsiniz. Yapmanız gereken, hemen bir mat alıp yogaya başlamak. Yoganın size nasıl yardımcı olabileceğini merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Sizin için listelediğimiz yoga egzersizleri ile ağrılardan kurtulmak çok daha kolay olacak…

Adet Sancıları ve Sırt Ağrıları için Yoga Egzersizleri

Yapılan araştırmalara göre sekiz hafta kadar yoga yapan yetişkinlerde sırt ağrıları önemli derecede azalıyor. Aynı zamanda bu kişilerin adet sancısı ve baş ağrısı gibi rahatsızlıkların üstesinden de daha kolay geldikleri görülmüş.

#1  Janu Sirsasana (Baş ile Dize Eğilme Pozu)

Oturur pozisyondayken sol bacağınızı ileriye doğru uzatıp sağ bacağınızı da uyluk içine doğru bükün. Kalçanızın üzerinden omurganızı ileriye doğru eğin ve esneyin. Derin nefesler alıp verin. Sonrasında bacaklarınızı değiştirerek hareketi tekrarlayın.

Janu Sirsasana-Yoga Egzersizleri
Janu Sirsasana-Yoga

Faydası: Bu hareket sadece stres düzeyinizi ve anksiyetenizi azaltarak sizi rahatlatmakla kalmaz, aynı zamanda gergin kaslarınızı kasıklarınızdan itibaren esneterek kramp riskini azaltır.

#2  Malasana (Çelenk Duruşu)

Ayaktayken ayaklarınızı kalça genişliğinde açın ve yavaşça çömelin. Ellerinizi göğüs hizanızda avuç içleri birbirlerine simetrik yapışacak şekilde birleştirin; bu sırada parmaklarınızın arası açık ve yukarı doğru bakıyor olsun. Destek için hareket sırasında üzerine hafifçe oturabileceğiniz bir tahta ya da benzeri bir yükselti kullanabilirsiniz.

Ağrıları azaltan yoga egzersizleri/Malasana (Çelenk Duruşu)
Ağrıları azaltan yoga egzersizleri/Malasana (Çelenk Duruşu)

Faydası: Malasana hareketi uyluk, kasık, bel ve alt karın bölgelerinizdeki kaslarınızı esnetir ve güçlendirir. Sindirim sisteminizin sağlıklı işleyebilmesine yardımcı olur.

Bruksizm (Bilinçsiz Bir Şekilde Diş ve Çene Sıkmak) için Yoga Egzersizleri

Fazla stresten dolayı çenenizi çok sıkıyor veya dişlerinizi gıcırdatıyorsanız bruksizm hastalığından muzdarip olabilirsiniz. Bu rahatsızlık ciddi vakalarda çene bozukluklarına ya da ağır baş ağrılarına sebebiyet verebilir. Aşağıda vereceğimiz yoga egzersizlerini uygularsanız bu sorunu azaltabilmeniz mümkün.

#3  Chest Stretch (Göğüs Esnetme)

Göğüs esnetme egzersizini ister oturarak isterseniz de ayakta yapabilirsiniz. Ellerinizi arkanızda birleştirin ve göğsünüzü ileriye doğru esnetin. Çenenizi de göğsünüze doğru eğdikten sonra başınızı sağa ve sola doğru esneterek çevirin.

Chest Stretch-Yoga
Chest Stretch-Yoga

Faydası: Boynunuzu çevirdiğiniz sırada ensenizde bulunan ve çenenizi çevreleyen kaslardaki gerginliği azaltırsınız.

#4  Eagle Arms (Kartal Kolları Pozu)

Omurganız dik olacak şekilde bacaklarınızı bükerek üzerlerine oturun. Kollarınızı önünüzde tutun ve birbirlerinin içinden geçirerek sarmal oluşturun. Ellerinizin birbirlerine değmesini sağlayın. Bu şekilde kollarınızdan biri aşağıda, diğeri de onun üzerinde duracak. Parmaklarınız yukarıya doğru kaldırın ve nefes alıp verin. Sonra kollarınızın yerlerini değiştirerek hareketi yineleyin.

Eagle Arms-Yoga
Eagle Arms-Yoga

Faydası: Bu hareketle kürek kemiklerinizi omurganıza bağlayan romboid kaslarınızı güçlendirirsiniz ki bu da omuzlarınıza binen gerilimi azaltır.

Kötü Postürden Doğan Sırt Ağrıları İçin Yoga Egzersizleri

Gerçek şu ki hepimiz telefon ve bilgisayarların karşısında inanılmaz zaman harcıyoruz. Araştırmalara göre eğik durarak bilgisayar monitörüne bakmak omurgaya 120 kilogram kadar ek yük bindiriyor ve bu duruş şekli zaman içinde sırt ağrılarına neden oluyor. Bu ağrılardan kurtulmak için aşağıdaki yoga egzersizini yapabilirsiniz.

 #5  Bridge Pose (Köprü Duruşu)

Harekete ayak tabanlarınız yerde, dizleriniz de yukarıya dikilmiş şekilde, yerde sırt üstü yatarak başlayın. Daha sonra kalçanızı yukarı doğru kaldırın.

Bridge Pose-yoga
Bridge Pose

Faydası: Köprü hareketi kalçanızdaki fleksör kasların ve göğüs kaslarınızın açılmasını sağlar. Böylece gövdenizin ön hattı üzerindeki gerginliği ve stresi azaltır. Bu da sırtınıza binecek yükün azalmasını sağlar.

Şişkinlikten Kurtulmak İçin Yoga

Bir öğünde yemeği fazla kaçırdığınızda midenizde oluşan gazdan rahatsız olursunuz. İşte yoga hareketleri ile bu rahatsızlıktan dakikalar içinde kurtulmanız mümkün. Yoga sayesinde aktif hale getirerek sindirim sisteminizin daha düzenli ve sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlayabilirsiniz.

 #6  Seated Twist (Döner Oturuş)

Bacaklarınız ileriye uzanmış bir şekilde oturun. Daha sonra sağ bacağınızı bükerek sol dizinizin üzerinden öbür tarafa atın. Bu noktada sol ayağınızın tabanı ileriyi gösterirken, sağ ayağınızın tabanı yere değecek. Belden yukarısını sağa döndürerek esnetin. Birkaç kere nefes alıp verin ve daha çok esnemeye çalışın. Daha sonra aynı işlemi diğer taraf için tekrarlayın.

Seated Twist-yoga
Seated Twist-yoga

Faydası: Seated twist hareketi, midenizdeki gazın hareketlenerek bağırsaklara doğru itilmesini sağlar. Bunun yanında dış kalça kaslarınızdaki gerginliği de önemli ölçüde düşürür.

 #7  Deep Belly Breathing (Derin Nefes Pozu)

Bu hareketi oturarak veya sırt üstü yatar pozisyonda uygulamanız mümkün. Duruşunuza karar verdikten sonra ellerinizi diyaframınızın üzerine hafifçe bastıracak şekilde koyun. Derin bir nefes alın. Bu, karnınızı şişirdiği için karın kaslarınızı genişletecek ve esnetecek, aynı zamanda ellerinizin oluşturduğu basınca karşı da direneceği için abdominal kaslarınızı güçlendirecektir.

Deep Belly Breathing-yoga
Deep Belly Breathing-yoga

Faydası: Sindirim sisteminizde görev alan kasları ve organları esneterek sindiriminizi kolaylaştırır.

Kulak Çınlaması İçin Yoga

Kulak çınlaması tedavisi için genellikle anksiyete, depresyon ve uykusuzluğu kontrol altına alan ilaçlar kullanılıyor. Fakat bunların yanında yoga da kulak çınlamasına çözüm olabilir.

 #8  Karna Pidasana (Pulluk Pozu)

Yere sırtüstü uzanın ve ayaklarınızı havaya dikin. Daha sonra dizlerinizi bükün ve aşağıya doğru indirerek alnınıza değdirmeye çalışın. Eğer daha fazlasını yapabilecek gibiyseniz, dizlerinizi başınızın her iki yanında yere değecek şekilde indirmeyi deneyebilirsiniz. Yalnız, bu hareket diğerlerine göre daha üst seviye bir egzersiz olduğundan dikkatli olmakta fayda var. Acemiler bu hareketi ayaklarını duvara yaslayarak yapabilirler.

Karna Pidasana
Karna Pidasana

Faydası: Bu hareket, kulaklarınızda hafif bir vakum yaratarak vücudunuzun stresten arınmasında oldukça işinize yarayacak.

 #9  Three Part Breath (Üç Aşamalı Nefes Pozu)

Bağdaş kurup oturun ve burnunuzla derin derin nefes alıp verin. Nefes aldığınız zaman kendinizi rahat bırakın ve aşağıdan yukarıya doğru sırasıyla karnınızın, kaburgalarınızın ve göğüs kafesinizin esneyebildiği kadar esnemesine izin verin. Daha sonra nefes vererek yine yukarıdan aşağıya; göğüs kafesi, kaburga ve karnınızı eski haline döndürün.

Three Part Breath
Three Part Breath

Faydası: Bu nefes egzersizi baştan sona rahatlamanızı sağlar.

 #10 Triangle Pose (Üçgen Duruş)

Egzersize ayaklarınızı birbirlerinden olabildiğince açarak başlayın. Daha sonra sağ ayağınızı dışarıya doğru doksan derece döndürün ama sol ayağınızın pozisyonunu değiştirmeyin. İki kolunuzu da yere paralel olacak şekilde iki yana uzatın ve belinizden bükülüp eğilerek sağ elinizle sağ ayağınıza ulaşmaya çalışın. Bu aşamada sol kolunuz pozisyonunu hiç değiştirmeden havayı işaret edecek şekilde dimdik kalsın. Yavaşça ilk pozisyonunuza geri dönün ve aynı işlemi diğer taraf için tekrarlayın.

Ağrılar İçin Yoga Egzersizleri
Ağrılar İçin Yoga Egzersizleri

Faydası: Üçgen pozisyonu her iki yanınızı da dışarı doğru esnetir ve tüm vücudunuzu açar.

Yaşam tarzlarımızdan kaynaklı olarak çeşitli vücut ağrıları yaşamamız tesadüf değil elbette. Daha hareketli bir yaşam tarzıyla bu ağrılardan korunmak mümkün ve bu noktada yoga egzersizleri yardımınıza öncelikli olarak koşacak aktivitelerden biridir.

Ayrıca okuyun: Güne Başlamadan Önce Bu 9 Yoga Hareketi İle Enerjinizi Arttırın

6 Yorum

    1. Evet bazı hareketler zorlayıcı ama biraz çalışmayla başarabilirsiniz. Kesinlikle deneyin, ilaç gibi gelecek bu hareketler 🙂

  1. Bi dönem düzenli yoga yapıyordum. Öyle iyi geliyordu ki.. Ben fibromiyalji hastasıyım. Ağrılarım yarı yarıya azalmıştı. Ama son zamanlarda çok tembellik ediyorum. Bu yazıya rastlamam iyi oldu. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu