Adet Sancısı İçin En Etkili Doğal Tedaviler

Adet (regl) görme, sağlıklı her kadının yaşamının doğal bir parçasıdır ve aylık periyotlar şeklinde tekrarlar. Bu periyot esnasında yaşanan adet sancısı veya dismenore sık görülen bir durumdur ve yoğunluğu kadından kadına değişebilir. Bazı regl sancıları günlük işleri yapmayı engelleyecek kadar şiddetli olabilir.

Adet sancısı neden olur? Prostaglandinler adı verilen kimyasallar uterus duvarında kasılmalara neden olur. Prostaglandinlerin aşırı üretimi, aşırı adet sancıları ile sonuçlanabilir.

Tıbbi ilaçlar bazı durumlarda bir zorunluluk olsa da, her ay ziyaretinize gelen bu sancılar için doğal ev ilaçları kullanmak daha akıllıca ve daha sağlıklı olacaktır. Peki adet sancısına ne iyi gelir, evde şiddetli adet sancısından kurtulmak için neler yapılabilir?

Adet Sancısı Nasıl Geçer?

İşte, şiddetli adet sancısından kurtulmak için etkili doğal yöntemler.

1. Adet sancısı için ısı terapisi

Isı terapisi adet sancıları ve krampları için en iyi çarelerden biridir ve neredeyse ağrı kesici ilaçlar kadar etkilidir. Isı, kasları gevşeterek regl sancısını yatıştırır.

Sıcak su torbaları, menstrüel krampları rahatlatmak için kullanılabilir. Tek yapmanız gereken su torbasını sıcak su ile doldurup karnınızın üzerine koymak. Ayrıca sıcak bir duş da bu konuda oldukça faydalıdır. Birkaç dakikalık sıcak duş sadece adet sancılarını gidermekle kalmaz, aynı zamanda yorgunluğunuzu ve diğer vücut ağrılarınızı da azaltmaya yardımcı olur.

2. Şeker Kamışı Pekmezi

Adet sancısına iyi gelen en etkili besinlerden biri şeker kamışı pekmezidir. B6 vitamini, kalsiyum, magnezyum, demir, manganez ve potasyum gibi mineraller yönünden zengin olan şeker kamışı pekmezi regl sancısı için iyi bir rahatlatıcı görevi görür ve kramplar için uzun süreli olumlu etkiler sağlar. Bu pekmezi ılık su veya süt ile karıştırarak tüketebilirsiniz.

3. Adet Sancıları İçin Tarçın Çayı

Tarçın, adet krampları da dahil olmak üzere bir çok sağlık sorunu için faydalı bir baharattır. Anti-spazmodik, yani kramplara neden olan kas spazmlarını önleme özelliğine sahiptir. Ayrıca içeriğindeki uçucu yağlar antienflamatuar faydalar sağlar ve bu da adet sancılarının hafifletmesine yardımcı olur.

Tarçın çayı yapmak için tarçın çubukları veya toz tarçın kullanabilirsiniz. Günde iki kez bu çaydan tüketerek adet sancısı ve adet kramplarının yatışmasını sağlayabilirsiniz.

4. Ahududu Çayı

Ahududu bitkisinin yapraklarını demleyip tüketmek regl sancısını giderebilir. Ahududu yaprakları, menstrüel krampları rahatlatmaya yardımcı olan demir, kalsiyum, manganez, potasyum ve magnezyum gibi mineraller bakımından zengindir. Ayrıca, ahududu kan akışını artıran ve uterusu rahatlatarak krampları büyük ölçüde azaltan fragrin adlı bir bileşen içerir.

5. Zencefil Çayı

Zencefil anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ve binlerce yıldır adet sancıları da dahil çeşitli sağlık sorunları için kullanılmaktadır.

Zencefil adet sırasında uterus kasılmalarına neden olan prostaglandinlerin üretimini azaltabilir. Prostaglandinlerin azalması aynı zamanda genellikle regl ile birlikte görülebilen ishal semptomlarını hafifletir. Yanı sıra, zencefil kanın pıhtılaşmasını da önler.

Günde 1-2 fincan zencefil çayı tüketerek vücudunuzdaki ağrıların hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Yalnız, peptik ülser veya safra taşı probleminiz varsa, zencefil tüketmemelisiniz.

Ayrıca okuyun: Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir? Her Gün Zencefil Çayı Tüketmeniz İçin 8 Neden

6. Regl Sancısı için Elma sirkesi

Elma sirkesi, menstrüel krampları gidermede oldukça faydalıdır. Rahim kaslarını gevşeterek, krampları hafifletir. Ayrıca aşırı kanama, şişkinlik, ruh halindeki dalgalanmalar ve gerginlik gibi premenstrual semptomları da hafifletmek için elma sirkesi kullanılabilir. Bir bardak ılık suya 1-2 çorba kaşığı sirke ekleyip içerek adet sancılarından kurtulabilirsiniz.

Ek Öneriler

— Periyodunuz sırasında sancıları arttırabilecek aşırı alkol ve kafein tüketiminden kaçının.

— Vitamin ve mineral yönünden zengin bir beslenme modeli, regl dönemlerini daha rahat ve ağrısız geçirmenize yardımcı olur. Ayrıca, vücudun susuz kalması krampları arttırabileceğinden bol bol su içmeyi ihmal etmeyin.

— Hafif egzersizler analjezik etkiye sahip olan endorfin üretimini arttırır ve bu da adet sancısı ve kramplarını hafifletmeye yardımcı olur.

3 Yorum

  1. ben acilde çalışırken dismenore yüzünden acillik olanları bilirim…Gerçekten zordur…Umarım herkes kendisi için faydalı bir yol bulur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu