Adaçayının Saça ve Genel Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Adaçayı, salvia officinalis olarak da bilinen ve pek çok hastalığın tedavisinde bitkisel çözüm olarak kullanılan bir bitkidir. Saç bakımı için de kullanılan adaçayı saçları besleyerek güçlenmesine ve daha canlı görünmesine yardımcı olur. Bununa birlikte genel sağlık açısından da oldukça faydalı bir bitkidir.

Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Adaçayının Saça Faydası

Adaçayı saç dökülmesi sorununa çözüm olarak eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Topikal olarak saç diplerine uygulanan adaçayı saç köklerini besleyerek dökülmeleri en aza indirir, aynı zamanda yıpranmış saçların onarılmasına yardımcı olur.

– Adaçayı saç maskesi

Adaçayı ile etkili bir doğal saç bakım maskesi yapılabilir.

1 su bardağı kaynar suya 3 tatlı kaşığı kurutulmuş adaçayı ekleyin. Yarım saat kadar demlemeye bırakın. Ardından saç diplerinden saç uçlarına kadar uygulayın. Yarım saat bekleyin. Daha sonra doğal içerikli bir şampuanla saçlarınızı yıkayın. Adaçayı, anti fungal ve anti bakteriyel özellikleri ile saçı temizlerken saç derisi enfeksiyonlarını önlemeye de yardımcı olur.

– Adaçayı ile saç koyulaştırma

Adaçayı, saçlara uygulandığında canlandırıcı etkisi olur. Yanı sıra, taze adaçayı yaprakları infüzyon özelliği ile gri saçların rengini koyulaştırırken; koyu saçlara da parlaklık kazandırır.

– Adaçayı saç losyonu

Adaçayı saçlara losyon olarak da uygulanabilir. Sadece bir avuç adaçayı yaprağını eşit miktarda biberiye otu ile karıştırıp 1 litre soğuk suya ekleyin ve 3 dakika kaynatıp soğumaya bırakın. Soğuyan losyonu saçlarınıza uygulayın. Karışım her defasında taze ve tek kullanımlık hazırlanmalıdır.

Adaçayının Genel Sağlık Faydaları

— Adaçayı yüzyıllardır bir çok hastalığın semptomlarını hafifletmek için kullanılır. Özellikle idrar ve balgam sökücü olmasının yanı sıra iştah arttırıcı olarak da kullanılmaktadır.

— Antioksidan özelliği sayesinde toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Antioksidanlar serbest radikallerin hücre dokularına saldırmasını önler, erken yaşlanma belirtilerini hafifletir ve kanser, kalp hastalığı gibi ciddi hastalıkların oluşma riskini azaltır.

— Adaçayı diyabet hastaları için de faydalı bir bitkisel şifacıdır. Yapılan çalışmalarda adaçayının diyabet hastalığı riskini en aza indirdiği ve diyabet semptomlarını hafiflettiği görülmüştür. Bu nedenle adaçayı anti-diyabetik bitki olarak da bilinir.

– Adaçayı gribe iyi gelir mi?

Adaçayı soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların belirtilerini hafifletir ve daha hızlı iyileşme sağlar. Özellikle ateşin düşmesini sağlarken boğaz ağrısına da iyi gelir. Ayrıca sindirim sorunları ve hazımsızlık gibi mide-bağırsak problemlerinin giderilmesinde de oldukça etkilidir.

Tüm bu faydalarına rağmen adaçayının yan etkileri de vardır. Bu nedenle sık sık tüketmeden önce doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır. Özellikle kronik hastalıkları olanların, epilepsi hastalarının, hamile ve emziren kadınların adaçayı tüketmesi önerilmez.

Ayrıca Okuyun: Ceylon Tea (Seylan Çayı) Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

5 Yorum

  1. Adaçayı çok içeriz ama saçta hiç kullanmadım. Sacimin rengini etkilemeyecekse kullanabilirim ☺️

    1. Gri saçlar üzerinde hafif koyulaştırıcı etkisi var. Uzun süre saçınızda tutmaz ve sık sık uygulamazsanız renginde pek değişim olmaz ama daha parlak görünmesini sağlar 🙂

  2. Adaçayını boğaz enfeksiyonunda çocuklara gargara yaptırıyorum. Saça faydasını yeni duydum, çok güzel faydalı bir yazı olmuş, kaleminize, yüreğinize sağlık 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu