Açık Havada Yapılabilecek Kolay Faydalı ve Eğlenceli Egzersizler-Sporlar

Egzersiz, stresten arınmanıza, zihninizin pozitif olmasına, yüksek enerjiye sahip olmanıza ve hatta hayatınızı daha eğlenceli hale getirmeye yardımcı olur. Düzenli egzersiz yapmak her ne kadar hem fiziksel hem de zihinsel sağlık için son derece önemli olsa da, maalesef bir çok insan bu konuya gerekli özeni göstermiyor ve hafif egzersizleri bile yapmaya vakit ayıramıyor.

Düzenli egzersiz yapmak ve bunu bir yaşam tarzı haline getirmek kendinize yapacağınız en büyük iyiliklerden biridir.

Aktif kalmaktan hoşlanan biriyseniz, egzersizin de günlük yapılması gerekenler listenizdeki herhangi bir şey kadar önemli olduğunun farkındasınızdır mutlaka. Bu nedenle aşağıdaki basit ama eğlenceli aktivitelerin bir veya bir kaçını listenize dahil etmelisiniz.

Fiziksel ve Ruhsal Sağlık İçin Bazı Egzersiz ve Sporlar

  • Bisiklet (Pedal Çevirme)

Bisiklet kullanmak, yağ yakımı konusunda arayış içerisindeyseniz etkili bir çözüm olacaktır. Ayrıca, pedal çevirmek eklem problemleri olanlar için de harika bir egzersizdir ve kaslarınızın güçlenmesine büyük katkı sağlar, ayrıca zihinsel zindelik sağlarken stresin de azalmasına yardımcı olur.

  • Yüzme

Derin nefes alın ve dalın! Serin suyun yarattığı olağanüstü hisle, kendinizi dünyanın geri kalanından soyutlayın! Yüzme, kardiyovasküler sağlık için harika bir egzersizdir. Diğer bir çok kardiyo egzersizinden farklı olarak yüzme, tüm vücut kaslarınızı çalıştırarak daha güçlü kaslara sahip olmanızı sağlarken dayanıklılığınızı da arttırır.

Ayrıca, diz, sırt ve kalça bölgelerinde sorunları olanlar için de ideal bir spordur. Öte yandan, zihinsel sağlığınızı optimum düzeyde tutmak ve günlük stresten arınmak için yüzme egzersizini günlük rutininize dahil edebilirsiniz.

Ek olarak, geceleri uyumakta zorlanıyorsanız, düzenli yüzme aktivitesi sizi bu sorundan kurtarmaya yardımcı olabilir.

  • At binme

Teknolojinin hayatımızın merkezi olduğu şu dönemlerde, telefon, tablet ve bilgisayarınızdan biraz uzaklaşmanıza yardımcı olacak en iyi aktivitelerden biri biniciliktir.

Diğer doğa sporları gibi binicilik de konsantrasyonunuzu arttırmaya ve ruhunuzu iyileştirmeye yardımcı olur. Bir terapi şekli olarak da başvurulan binicilik, aynı zamanda kaslarınızı güçlendirir, denge ve koordinasyonu geliştirir.

Binicilik rahat ve huzurlu olmanızı sağlayarak, anksiyete ve depresyona neden olan olumsuz duyguları yönetmede büyük rol oynar.

  • Tenis

Tam bir çapraz eğitim olarak nitelendirilebilecek tenis, bu anlamda sayılı sporlardan biridir. Güç, hız, dayanıklılık, konsantrasyon ve zihinsel yeteneklerin birleştiği harika bir aktivite olan tenis, tüm vücut sağlığınız için oldukça ideal bir spordur.

Ayrıca, tenis çok eğlencelidir ve bu da mutluluk hormonlarınızın aktivitesini arttırır. Yanı sıra fazla kilo probleminiz varsa, bu sporun etkili bir yağ yakıcı olduğunu da hatırlatmış olalım.

  • Yürüyüş

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), optimum sağlık için günde ortalama 30 dakika yürümeyi tavsiye ediyor. WHO’ya göre, düzenli yürüyüş yapmak diyabet, depresyon, kalp hastalıkları, kolon ve meme kanseri riskini azaltabilir. 

Ayrıca, yeterli düzeyde fiziksel aktivite, kalça ve omurgada oluşabilecek kırık riskini azaltır, kilonuzu kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

Buna ek olarak, doğal ortamlarda yapılan düzenli yürüyüşlerin stresi önemli ölçüde azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu nedenle uzmanlar, mümkünse haftanın her günü, stresin yol açtığı depresyon belirtilerini hafifletmek için yürüyüş gibi hafif egzersizler yapılmasını öneriyor.

Yürüyüş yapmak en favori egzersizlerdendir, çünkü hem kolay hem de herhangi bir ekipman gerektirmez. Yapmanız gereken tek şey temiz hava ve yeşilliği bol olan yerlerde en az yarım saatlik yürüyüşün tadını çıkarmak.

Ayrıca okuyun: Yürüyüşün Faydaları Nelerdir? Yürümenin 15 Kanıtlanmış Faydası

2 Yorum

  1. Açık havada yapılabilecek egzersizler, sağlık yönünden büyük değer taşıyor. Ben denize yakın oturduğumdan havalar iyi gittikçe yüzme egzersizi yapabiliyorum. Aksi halde sporla arası çok iyi olan biri değilim. Suda yapılan egzersizler de kolay geliyor bana. Havalar iyi olursa eylül sonuna kadar bu çalışmayı sürdürebilirim. Zaman zaman da yürüyüş yapmaya gayret gösteriyorum. Yine çok detaylı ve yararlı bilgiler verdiniz. Teşekkürler.

    1. En iyi egzersizlerden biridir yüzme. Yazın denizde, havalar soğuyunca da kapalı havuzlarda devam edilebilir 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu