Acai Üzümü (Acai Berry) Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Yüksek antioksidan içeriğine sahip olan acai berry Amazon Bölgesine özgü koyu mor bir meyve türüdür. Acai üzümü, acai berry, acai meyvesi gibi farklı isimlerle de anılan bu küçük mor meyve, acai palmiyeleri denilen ağaçta yetişen bir çeşit üzümdür...

Acai Üzümü Nedir?

Yüksek antioksidan içeriğine sahip olan acai barry Amazon Bölgesine özgü koyu mor bir meyve türüdür. Acai üzümü, acai berry, acai meyvesi gibi farklı isimlerle de anılan bu küçük mor meyve, acai palmiyeleri denilen ağaçta yetişen bir çeşit üzümdür aslında. Acai üzümü krom, çinko, demir, bakır, manganez, magnezyum, potasyum ve fosfor gibi bazı önemli mineraller içerir. Bununla birlikte vücutta antiosidan görevi gören antisiyoninlerle yüklüdür. Acai üzümünün faydaları da bu güçlü içerik sayesindedir.

Antioksidanlar insan sağlığı için son derece önemlidir, çünkü vücuttaki serbest radikallerin zararlı etkilerini nötralize etme yeteneğine sahiptir. Antioksidanlarla ilgili daha fazla bilgi için “Antioksidan Nedir? Antioksidan İçeren Besinler ve Faydaları” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Acai Üzümünün Faydaları Nelerdir?

Acai Üzümü (Acai Berry) Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Acai berry ilk olarak Amazon kabileleri tarafından çeşitli hastalıkların tedavisi için kullanılmıştır. Yüzlerce yıldır bir şifa kaynağı olarak kullanılan bu meyve batı dünyası ancak 1990’larda tanımaya başlamış ve sağladığı faydalardan dolayı son yıllarda popüleritesi iyice artmıştır. İşte süper besin acai üzümünün faydaları;

 • Acai antioksidanlar açısından son derece zengindir ve  bu oran yaban mersininde bulunan antioksidan miktarın neredeyse 3 katı kadardır.
 • İyi bir kalsiyum kaynağı olduğundan kemikleri güçlendirir, kırılmaları ve kemik dokusu kayıplarını önler.
 • Acai berry’de bulunan polifenoller kalbin korunmasını sağlayan antioksidanlardır. Damar tıkanıklığı riskini azaltır ve kan akışını arttırır. Barındırdığı yararlı HDL ile kan dolaşımına yardımcı olur, kan damarlarını korur.
 • Düşük glisemik indeksi ile diyabetikler için faydalı bir besindir.
 • Acai berry faydalarından bir diğeri de bağışıklığı güçlendirerek vücudun direncini arttırmasıdır.
 • Antioksidanlar vücutta serbest radikallerin hasarına karşı büyük bir savunma gösterirler. Antioksidanlarca zengin olan acai berry düzenli tüketildiğinde kansere karşı korur.
 • Vücuttaki toksinleri atar ve metabolizmayı hızlandırır.
 • Düşük glisemik indeksi sayesinde iştahı kontrol altında tutar ve zayıflamaya yardımcı olur.
 • Acai üzümü liboduyu arttırır.
 • Anti aging etki gösterir. İçeriğindeki antioksidanlar cildi besler; antisiyaninler ve fitteroller cildin koruyucu tabakasında meydana gelebilecek hasarlara karşı koruma sağlar. Yaşlanmayı geciktirir. A, B, C ve E vitaminleri bakımından zengindir, bu nedenle cildi canlandırır, hasar görmüş cilt hücrelerini iyileştirir ve cildin kaybettiği nemi geri kazandırır.
 • Enerjiyi ve dayanıklılığı arttırır.
 • Beta-karoten ve C vitamini göz sağlığını destekler.
 • Ağız sağlığı için faydalıdır. Dişlere ve diş etlerine iyi gelir.
 • Saç, deri ve tırnakların güçlenmesine yardımcı olur.
 • Omega 3 içerdiği için zihinsel fonksiyonları düzenler.
 • Acai berry sindirime yardımcı olur.
 • Akciğer sağlığını geliştirir.
 • Acai anti-enflamatuar yapısı nedeniyle yara iyileşme özelliğine sahiptir.
 • Acai üzümü uyku kalitesini arttırmaya yardımcı olur.
 • Acai meyveleri lifle doludur ve lif sindirim sisteminin sağlıklı işleyişi için son derece önemlidir. Ne kadar çok lif tüketilirse, bağırsaklar o kadar fazla hareket eder.
 • Acai üzümü beyni güçlendiren, kan şekerini dengeleyen ve uzun süre tok hissetmeyi sağlayan omega-3, omega-6 ve omega-9 gibi sağlıklı yağlar içerir.
 • Grip mevsimindeyken, acai üzümü desteğiyle soğuk algınlığı ve gribi atlatabilirsiniz.  Acai üzümündeki C vitamini ve diğer vitamin ve mineraller virüs ve bakterilere karşı bir bariyer oluşturabilir ve bu istilacılarla savaşabilir.

Acai Üzümü Nereden Alınır, Nasıl Tüketilir?

Acai Üzümü Nereden Alınır, Nasıl Tüketilir?

Kısa bir raf ömrüne sahip olan acai berry, ağaçtan toplandıktan sonra en kısa sürede tüketilmelidir. Bu nedenle, eğer Amazon bölgesine yakın bir yerde değilseniz, taze acai meyvesi bulmanız çok zordur. Bununla birlikte, dondurulmuş, kurutulmuş ve toz formlarda, püre veya konsantre meyve suyu formunda bulup tüketebilirsiniz. Bu şekilde büyük marketlerden ve online alışveriş sitelerinden bulmanız mümkün.

Ayrıca eczanelerden takviye formlarını da satın alabilirsiniz (takviye kullanmadan önce doktorunuza danışın). Acai berry smothielerde, dondurmalarda, jölelerde, yoğurda eklenerek, kurabiye ve keklerde hoş bir aroma arttırıcı olarak kullanılabilir. Yanı sıra kozmetik amaçlı olarak da acai özü oldukça sık tercih edilir.

Acai Üzümünün Herhangi Bir Yan Etki Var mı?

 • Kötü kalitede veya işlenmiş acai berry takviyeleri tüketmek, vücutta toksin birikmesine neden olabilir ve bu da kalp sorunlarına yol açabilir. Bazen acai berry takviyelerinde kullanılan Ekinezya karaciğerde hasara neden olabilir. Bu nedenle içeriğinden emin olduğunuz takviyeleri almanız oldukça önemlidir.
 • Acai berry iştahı bastırabileceği ve kilo kaybına neden olabileceği için kilo almaya çalışanların bu meyveyi tüketmesi önerilmez.
 • Bazı alerjileri tetikleyebileceğinden (polen alerjisi gibi), alerjik problemleri olanlar tarafından tüketilmesi önerilmez.
 • Kafein ile tüketildiğinde mide problemleri yaratabilir.
 • Acai üzümünün aşırı tüketimi ishal, bağırsak kanalında tahriş, baş ağrısı ve görme kaybı gibi problemlere yol açabilir. Ayrıca kan basıncını artırabileceğinden aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.

Ayrıca okuyun- Avokadonun Faydaları: Günde 1 Avokado Yemeniz İçin Birçok Neden Var!

6 Yorum

 1. Enteresan bir bitki. Gilaburuya benziyor çok faydalı. Bilgilendirme için çok teşekkürler.

 2. Acai Barry Faydaları Nelerdir? bırakın bunu bilmeyi Acai Barry den bile haberim yokmuş benim. çok teşekkürler bu şifa bitkisini tanıdım sayenizde

  1. Ülkemizde yetişen bir meyve değil, Amazon bölgesine özgü bir meyve ve dalından koparıldıktan sonra hemen tüketilmesi gerekiyor. Yoksa çabuk bozulur. Bu nedenle Amazon bölgesine yakın olmayanların bu meyveyi taze taze yemeleri neredeyse imkansız. Ee doğal olarak birçok insan acai üzümünden bihaber.

 3. Görünce yaban mersini sandım ama farklıymış ve acai üzümü ondan antioksidan bakımından 3 kat daha güçlüymüş. Pek bulunamaması dezavantajı, büyük marketlerde denk geldiğinde kaçırmamak gerekir. Teşekkürler bizi bu meyveyle tanıştırdığın için.

  1. Evet yaban mersinini andırıyor. Marketlerde acai bulmak bizim için mucize olur zannediyorum ama toz halinde bulmakta zorlanmayız. Yorumun için ben teşekkür ederim Duo 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu