Aç Karnına Tüketilmemesi Gereken Gıdalar ve Rahatlıkla Tüketilebilecek Olanlar

Aç Karnına Tüketilmemesi Gereken Gıdalar

 • Baharatlar: Aç karnına baharatlı yiyecekler yemek sindirim sisteminizi olumsuz etkiler. Bunun sebebi, baharatların mide asidinin serbest kalmasını tetiklemesidir. Bu durum bir dizi gastrik bozukluğun gelişmesine sebep olabilir.
 • Narenciye Meyveleri: Narenciyeler fazlasıyla sitrik asit içerdiğinden, aç karnına tüketildiğinde mukoza zarlarına zarar verebilir, gastrit ve mide ekşimesine sebep olabilir aynı zamanda alerjik reaksiyonlara da yol açabilir.
 • Yeşil sebzeler: Açken yeşil sebzeler yemek, aşırı gaz ve mide problemlerine yol açabilir.
 • Muz: Magnezyum açısından zengin olan muz, aç karna tüketilmesi halinde, bu mineral kan seviyelerini yükseltebilir ve kalp sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.
 • Mayalı Gıdalar: Hamur işleri ve beyaz ekmek gibi maya içeren yiyecekler aç karna tüketildiğinde vücudun doğal dengesini bozabilir. Bu tip gıdaları tamamen boş mideye almak mide ve oral enfeksiyonların yanı sıra cilt döküntülerine de yol açabilir.
 • Soğuk ve asitli içecekler: Su dahil diğer tüm soğuk içecekler özellikle aç karnına tüketildiğinde kan dolaşımını yavaşlatır ve bu da hazımsızlık gibi problemler yaratabilir. Ayrıca tüketimine ciddi sınırlama getirilmesi gereken asitli içecekleri özellikle aç karnına tüketmekten kaçınmalısınız, zira vücudunuzun asit-baz dengesini bozabilir.
 • Domates:  Bu sebze, sindirim sisteminde daha çok asit üretimine yol açan yoğun miktarda tanik asit içerir. Yüksek asit seviyeleri ise çeşitli mide rahatsızlıklarını beraberinde getirir.
 • Yoğurt:  Bol miktarda sağlıklı probiyotikler içeren yoğurt aç karnına tüketildiğinde mide asidi devreye girer ve sağlıklı bakterileri tahrip ederek yoğurdun sağlayacağı faydaları azaltır.

Peki biz ne yiyeceğiz dediğinizi duyar gibiyiz. Aşağıda aç karna rahatlıkla tüketebileceğiniz gıdaları da sıraladık:

 • Bal: Mineral, amino asit ve B vitamini bakımından zengin olan bal aynı zamanda antimikrobiyal yapısı sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, üst solunum yolu hastalıklarının semptomlarını azaltır ve gastrointestinal hastalıkları önler. Özellikle aç karnına tüketildiğinde etkisi daha fazla olur.
 • Yulaf:  Lif ve temel mineraller bakımından zengindir. Kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olmasının yanı sıra kötü kolestrol seviyesinin düşmesini sağlar.
 • Yumurta: Faydalı minerallerle dolu olan yumurta, günün herhangi bir saatinde güvenle tüketebileceğiniz bir protein kaynağıdır. Hafızayı güçlendirir, beyin gelişimine yardımcı olur ve hatta göz problemlerini önleme yeteneğine sahiptir. Ancak, yumurta seçerken mutlaka organik olduğundan emin olun.
 • Karpuz: Bu sulu ve lezzetli meyve, elektrolit ve sıvı seviyenizi dengelerken aynı zamanda vücudunuz için bolca vitamin sağlar. Karpuz, doku ve organları yaşlanma etkilerine karşı koruyan flavonoidler adı verilen anti-oksidanlar içerir. Aç karnına rahatlıkla tüketebileceğiniz bir meyvedir.
 • Fındık: Vitamin, mineral, omega-3 ve antioksidanlar açısından oldukça zengin olan fındık doğal bir protein kaynağıdır. Ayrıca fındık uzun süre tok hissetmenizi de sağlayarak fazla kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Günde bir avuç kadar tüketebilirsiniz.
 • Kara Buğday: Olağanüstü bir demir, B vitamini, lif, protein ve mineral kaynağı olan kara buğday, kolestrol seviyenizi düzenler ve sindirim sistemi problemlerinin oluşmasını önler.
 • Tam tahıllı ekmek: Mayasız yapılan bu ekmek, bağışıklık sistemini güçlendiren ve anemiyi önleyen bir magnezyum, selenyum ve demir kaynağıdır.
 • Yaban mersini: Bu mucizevi meyve, A, C ve E vitaminleri ile doludur. Yanı sıra Kanser, yaşlılık ve dejeneratif hastalıkların gelişmesini engelleyen antioksidanlar içerir.

4 Yorum

 1. Hiç dikkat etmiyordum böyle şeylere daha dikkatli olmam lazım sanırım bundan sonra 🙂

 2. Çok önemli bir yazı. Kişilerin yediklerine içtiklerine dikkat etmesi gerekiyor. Sürekli olarak yazılarınızı takip ediyorum. Gerçek ve doğru bilgiler veriyorsunuz. Teşekkür ederim paylaşım için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu