Kanser Belirtileri | Kanser Sinyali Olabilecek 10 Belirti

Kanser Belirtileri Nelerdir?

Kanser, birçok insanı korkutan bir hastalıktır ve erken teşhis ile birlikte erken tedavi iyileşme şansını arttırır. Bu anlamda rutin kontroller hayati öneme sahiptir. Kanser vücudun çeşitli bölgelerine saldırabileceğinden, olağan dışı herhangi bir şey dikkatinizi çektiğinde mutlaka doktora görünün. Aşağıda, kanser belirtileri için uyarı levhası olabilecek rahatsızlıkları sıraladık

1- Sık Öksürük: Sık sık öksürme sadece alerji belirtileri olabilir. Ancak öksürük kalıcı hale geldiyse bir uzmana danışmayı düşünmelisiniz. Sigara içmeyen kişiler bile gırtlak kanseri ve akciğer kanseri olabilirler.

Uzmanlara göre, çoğu öksürük kanser değildir, ancak uzun süreli ve kalıcı bir öksürük mutlaka değerlendirilmelidir çünkü bu akciğer kanseri belirtisi olabilir.

2- Sebepsiz Kilo Verme: Kilo vermek için özellikle herhangi bir şey uygulamıyor ve buna rağmen kilo veriyorsanız, bu durum kanser belirtisi olabileceği gibi  başka bir hastalık belirtisi olabilir. Ani kilo değişimlerine dikkat edin.

3- Sık Görülen Eklem Ağrıları: Eklem ağrısı sık olup olmadığına bakılmaksızın kemik kanseri semptomlarından biridir. Her baş ağrısı beyin tümörünüz olduğu anlamına gelmez, ancak bu ağrıları yakından değerlendirmek doğru olacaktır.

Bir türlü geçmeyen ya da sık sık tekrarlayan karın ağrısı over (yumurtalık) kanseri belirtilerindendir. Akciğer kanseri de özellikle şiddetli göğüs ağrıları gibi belirtiler gösterebilir.

4- Belirgin Bir Sebep Olmaksızın Yorgunluk: Herhangi bir sebep yokken sürekli kendinizi yorgun ve halsiz hissediyorsanız bu, kan kanseri (lösemi) belirtisi olabilir. Bu durumun bilincinde olup, böylesi bir tuhaflık hissettiğinizde mutlaka doktorunuzla görüşün. Erken teşhisle hayatınız kurtulabilir.

5- Sarılık: Sarılık, bebeklerde en sık rastlanan hastalıklardandır fakat yetişkinlerde görülen sarılık, kanser de dahil olmak üzere karaciğer sorunlarının bir işareti olabilir.

6- Renk ve Boyut Değiştiren Lekeler: Vücuttaki çil ve benlerin periyodik olarak kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca, ciltte yeni oluşan tüm lekeler de mutlaka incelenmelidir. Cilt kanseri tam olarak bu lekelerden tespit edilebilir.

7- Devam Eden Göz Ağrıları: Gözdeki ağrısı, çoğunlukla gözün fazla yorulmasından dolayı ortaya çıkar. Ancak devam eden göz ağrıları göz kanseri semptomu da olabilir. Dinlenmekle geçmeyen göz ağrılarınız için mutlaka bir göz doktoruna başvurun.

8- Kanlı veya Kötü Kokan Akıntılar: Farklı renk ve kötü kokulu akıntılar da mutlaka araştırılmalıdır. Regl periyodunun dışındaki kanamalar vajinal serviks kanserine( rahim ağzı kanseri) işaret olabilir. En az yılda bir kez mutlaka jinekoloğunuzla görüşmeyi ihmal etmeyin.

Akıntılarla ilgili daha fazla bilgiye Vajinal Akıntılar Size Ne Söylemeye Çalışıyor başlıklı makalemizden ulaşabilirsiniz.

9- Ses Kısıklığı: Ses tellerinin şişmesi ile beliren ses kısıklığı her zaman ciddi bir soruna işaret olmasa da bunun kanser belirtisi de olabileceğini bilmenizde fayda var. Her ihtimale karşı doktora danışmanız doğru olur.

10- Sürekli İshal ve Kanlı Dışkı: Bu durum özellikle bağırsak kanseri belirtisi olabilir. Bu belirtileri asla hafife almadan mutlaka uzman bir doktorla görüşmeniz hayati öneme sahip.

Yukarıda belirtilenler gibi herhangi bir belirtiyi fark ettiğinizde hemen telaşlanmayın. Zira çoğunun diğer hastalıkların ortak belirtileri ve günlük olarak karşılaşabileceğimiz sıkıntılar olduğunu da hatırlayın. Bununla birlikte, belirtilerden herhangi biri normalden uzun süre devam ederse bunu doktorunuza bildirmeniz sağlığınız için en doğrusu olacaktır.

İlgili: Kanserin Sebepleri Nelerdir?

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

1 Yorum

  1. Kanser yüzyılın en ağır hastalığı ve hala ciddi bir tedavisi bulunamadı. Çok dikkatli olmak gerek. Aslında bu belirtilerle geliyorum diyor. Hafife alınmamalı. Ve tabii kansere yakalanmamak için yaşam biçimini değiştirmeli insan. Çok değerli bilgiler vermişsiniz teşekkürler.

YORUM YAP!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yayınlar

Başa dön tuşu
Kapalı