Nasıl Fit Olunur- Ne Kadar Sürede Fit Olunur?

Çağımızın baş belası fazla kilolar… Ducan diyeti, kalori sayma, Goji berry üzümü derken ve durumu abartarak haftada 10 kilo, günde 3 kilo gibi uçuk ve hayal ürünü diyet önerileri yerine akla ve mantığa uygun adımları uygulayarak kendinize 1 ayda nasıl fit olunur ya da 3 ayda nasıl fit olunur gibi sorular sorup belli hedefler belirlerseniz, kısa sürede kilo vermek ve bunun da ötesinde fit olmak hiç hayal değil inanın… Zira unutmayın, bu konuda güç sizde!!!…

Kadın ve erkeklerde yağ birikimleri genellikle 3 ana bölgede toplanmaktadır.

Bunlar;

1- karın
2- basen
3- bacak bölgeleri

Fit nasıl olunur diyorsanız işe en kolayı olan yürümekle başlayın

Millet olarak egzersiz yapmayı pek fazla sevmeyiz. Tam aksine fit olmak, egzersiz yapmak ve kondisyon tutmak kültürü son senelerde yeni yeni yerleşmeye başladı ülkemizde.

Bu yüzden yürümek size çok iyi gelecek. 1 saat sürecek olan orta dereceli  bir hızda yürüyüşle 250 kalori yakabileceğiniz gibi, hızlı adımlarla tam 300 kalori yakabilirsiniz. Yanı sıra her gün yapacağınız bu yürüyüşler size sıkı kalçalar ve güzel bir karın bölgesi olarak geri dönecektir.

Elbette, nefesinizin yettiği periyotlarla koşarsanız daha fazla kalori yakabilirsiniz. Bunun yanı sıra ip atlamak da oldukça kalori harcatan egzersizlerdendir. Unutmayın, siz enerji harcadıkça içinizde dönen oksijen miktarı çoğalacak ve bu harcadığınız enerjiyle vücudunuzun yağ yakması kolaylaşacaktır.

Yağ Eritmek İçin Pilatesten Güzeli Yok!

Pilates
Pilates

‘Amaan ben öyle yorucu, nefes nefese egzersizlerle uğraşamam, bana kolay yoldan fit olma taktiklerinden bahsedin’ diyorsanız pilates tam size göre. Uzanın yere ve kendinizi yerin rahatlığına bırakın.

Yere dümdüz uzanarak bitiştirdiğiniz bacaklarınızı kaldırabildiğiniz kadar yukarı kaldırın ve indirin. Bu hareketi dilediğiniz kadar tekrarlayarak yapın, karnınızın yandığını hissettiğinizde karın kaslarınız çalışıyor ve sıkılaşıyor demektir. Yine tam tersi yüz üstü yere yatın (bu sırada kolları çene altına koyarak destek alabilirsiniz) ve aynı hareketi yüz üstü yaparak yine bacaklarınızı kaldırıp indirin. Bu hareketse popo kısmını sıkılaştıracaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz bu hareketleri farklı olarak şu şekilde de yapabilirsiniz. Yere dümdüz uzanın, bitişik bacaklarınızı yukarı kaldırın ve indirmeden havada tutabildiğiniz kadar tutun. Az sonra karın bölgenizde yanmalar başlayacaktır. İşte hangi kısım yanıyorsa orada yağ yakımı başlamış demektir.

Belinizin Kalınlığından Şikayetçiyseniz Bunları Yapın!

Sopayla egzersiz
Sopayla egzersiz

Elinize bir oklava alın ensenize koyun ve iki ucundan tutarak bakışlarınızı tam karşıya sabitleyerek oklava ile (ayaklarınız yerde ayrık ve sabit) bir sağa – bir sola dönün. Bu hareketi belirli setler halinde günde 100 ya da daha fazla tekrarlayabilirsiniz. Böylelikle karnınızın yanlarının eridiğine ve belinizin inceldiğine kendi gözlerinizle tanık olun.

 

Moralinizi Bozan Kalın Bacaklarınız mı Var?

Bisiklete binerek fit olun
Bisiklete binerek fit olun

Bacakları eriten bir numaralı ilaç bisiklet çevirmektir. Bisikletiniz varsa atlayın bisikletinize ve kendinizi yollara bırakın. Ne kadar bisiklet pedalı çevirmek, o kadar incelen bacaklar demektir.

Bisikletiniz yoksa üzülmeyin. Yere uzanın ve ayaklarınızı havaya kaldırarak sanki yukarıda tekerlek pedalları varmışcasına düşünün ve bu hayali pedalları çevirmeye başlayın. Yorulduğunuzda biraz soluklanın ve yeniden çevirmeye başlatın.

Bacak eritmek için bir pilates hareketi önerisi daha;

Yere dümdüz uzanın, ayaklarınızı sırayla kaldırabildiğiniz noktaya kaldırıp tek tek sırayla indirin ve yeniden kaldırın bu hareketi ard arda hızlandırarak yapabilirsiniz.

Yine yere yatın ama bu kez yan yatmalısınız. Üstte kalan bacağınızı bir öne, bir arkaya atarak bu hareketi tekrarlayın. Tamamlayınca ters tarafa dönün ve diğer bacağı çalıştırın. Bu hareketi mümkün olduğunca büyük ivmelerle yapın ve karın kaslarınızın hareketliliğini de hissedin. Bu hareket hem yan karın kasları, hem kalçalar, hem de bacakların fit bir görünüme kavuşması konusunda bire birdir.

Kısa Zamanda Fit Olmanın Son Adımı ‘Biraz da Boğazı Tutmak’

fit olmak için beslenmeye dikkat
fit olmak için beslenmeye dikkat

Biri Nasıl Fit Olunur Diye Mi Sormuştu? 😉

Boğazı tutmak dediysek de hemen öyle enseyi karartmayın… Pekala hem karnınızı doyurarak hem de aynı zamanda yediklerinize – içtiklerinize dikkat ederek fit olabilirsiniz. Elbette ‘zararlılarından’ uzak durmak şartıyla…

Bu konuda en etkili yöntem kalori saymaktır. Dünya standartlarında günlük olarak bir kadının alması gereken kalori miktarı (yaşa ve aktiviteye göre değişkenlik göstermektedir) kadınlarda 1250 – 1800  iken, erkeklerde ise  2200 – 2500kcaldir.

Örneğin bu tabloya göre her gün yediğinizin – içtiğinizin kcal değerini internette yer alan besin tablolarından takip ederek hesaplayabilir ve günden güne aldığınız kaloriyi kısarak küçültebilirsiniz. Bunu yaparken elbette sağlığınızı riske edecek kadar aşırıya kaçmamalısınız.

İLGİLİ: Fit Bir Vücut İçin Yapmanız Gereken Egzersizler: Kolay ve Eğlenceli  

Örneğin kadınlar, işe 1250 kalori hedefi ile başlayabilir. Erkeklerde ise bu oranı günlük olarak 2000 kaloriye indirgemek hedefini düşünebilirsiniz. Elbette, diyetinizde yağlı, hamurlu, kızartma yiyecekler, abur – cuburlar, bol şekerli şerbetli asitli içecekler, kekler, börekler, pastalar, ekmekler yer almayacak ama başlangıç olarak bunlardan belki sadece birer kaşık tadımlık alımlarla diyet uygulamalarınıza başlayabilirsiniz.

Göreceksiniz ki hem uyguladığınız diyet, hem de aksatmadığınız egzersizler birleştiğinde merak ettiğiniz, “kısa sürede nasıl fit olunur? Sporla kaç ayda fit olunur” gibi sorularınızın cevabını tecrübe ederek öğrenmiş olacaksınız. Hedefinize ulaşmak için istikrarlı olmalı ve sabretmeyi bilmelisiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

1 Yorum

  1. fit olmak için yapılması gerekenleri çok güzel anlatmışsınız. bu faydalı paylaşım için teşekkürler. 🙂

YORUM YAP!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı